Veracruz - 2025 Specifications and Reviews
|
| Color Options | White |
| Category | Scooter |
| Model | Znen Veracruz |
|
|
Engine and Transmission Specifications |
| Starting | Electric |
| Final Drive | Belt (final drive) |
| Gearbox | Automatic |
| Induction | Injection |
| Bore x Stroke | 39.0 x 41.5 mm (1.5 x 1.6 inches) |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Max Torque | 2.8 Nm (0.3 kgf-m or 2.1 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Max Power | 3.2 HP (2.4 kW)) @ 8000 RPM |
| Capacity | 50.0 ccm (3.05 cubic inches) |
|
|
Physical measures and capacities |
| Fuel Capacity | 6.20 litres (1.64 US gallons) |
| Wheelbase | 1350 mm (53.1 inches) |
| Ground Clearance | 110 mm (4.3 inches) |
| Overall Width | 705 mm (27.8 inches) |
| Overall Length | 1900 mm (74.8 inches) |
| Overall Height | 1135 mm (44.7 inches) |
| Seat Height | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.0358 HP/kg |
| Wet Weight | 96.0 kg (211.6 pounds) |
| Dry Weight | 90.0 kg (198.4 pounds) |
Veracruz dimensions and frame |
| Rear Brakes | Single disc |
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Suspension | Spring shock |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Frame | Steel |
Other specs |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Znen Veracruz discussion group or the general Znen discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Made in China. Model id: ZN50QT-59. |
| Lighting | LED headlight |
| Electrical | 12V 7A battery. |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Model year | 2025 |
Related Motorcycle Specifications
Please Login or Register if you would like to leave a comment.