Versys 1100 S Grand Tourer - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Kawasaki Versys 1100 S Grand Tourer is a sport-touring machine designed for riders seeking comfortable long-distance travel combined with spirited road performance. Powered by a 1099cc inline-four producing 133 horsepower and 112 Nm of torque, it delivers responsive acceleration and smooth power delivery. Known for its versatile character, commanding riding position, and practical touring capabilities, this middleweight sport-tourer excels at covering miles while maintaining engaging dynamics.
2025
General information | |
| Color Options | Metallic Graphite Gray/Metallic Diablo Black Pearl Robotic White/Metallic Diablo Black Pearl Robotic White/Metallic Diablo Black |
| Category | Sport touring |
| Year | 2025 |
| Model | Kawasaki Versys 1100 S Grand Tourer |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission | 129.9 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 5.60 litres/100 km (17.9 km/l or 42.00 mpg) |
| Clutch | Assist and Slipper Clutc |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | TCBI with digital advance |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. DFI® with 38mm Keihin ETV throttle bodies (4) |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 77.0 x 59.0 mm (3.0 x 2.3 inches) |
| Compression Ratio | 11.8:1 |
| Max Torque | 112.0 Nm (11.4 kgf-m or 82.6 ft.lbs) @ 7600 RPM |
| Max Power | 133.0 HP (97.1 kW)) @ 9000 RPM |
| Engine Type | In-line four, four-stroke |
| Capacity | 1099.0 ccm (67.06 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 21.00 litres (5.55 US gallons) |
| Wheelbase | 1520 mm (59.8 inches) |
| Ground Clearance | 150 mm (5.9 inches) |
| Overall Width | 950 mm (37.4 inches) |
| Overall Length | 2270 mm (89.4 inches) |
| Overall Height | 1530 mm (60.2 inches) |
| Seat Height | 840 mm (33.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.5639 HP/kg |
| Wet Weight | 257.0 kg (566.6 pounds) |
| Dry Weight | 235.9 kg (520.0 pounds) |
| | |
Versys 1100 S Grand Tourer dimensions and frame | |
| Rear Brakes | Single disc. ABS. Single-piston caliper. Petal-style discs. |
| Brake Disc Diameter | 250 mm (9.8 inches) |
| Front Brakes | Double disc. ABS. Four-piston calipers. Petal-style discs. |
| Rear Tyre | 180/55-ZR17 |
| Front Tyre | 120/70-ZR17 |
| Rear Wheel Travel | 152 mm (6.0 inches) |
| Rear Suspension | Horizontal back-link, Showa BFRC Lite gas-charged shock with piggyback reservoir, KECS-controlled compression and rebound damping electronically-adjustable spring preload. |
| Front Wheel Travel | 150 mm (5.9 inches) |
| Front Suspension | 43mm inverted Showa fork with KECS-controlled rebound and compression damping, manual spring preload adjustability and top-out springs |
| Trail | 106 mm (4.2 inches) |
| Frame | Twin-tube, aluminium |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Kawasaki Versys 1100 S Grand Tourer discussion group or the general Kawasaki discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Adjustable windscreen. Ride modes. Economical riding indicator. Electronic cruise control. Traction control. Corner Management. Heated grips. Smartphone connectivity with voice command. |
| Warranty | 24 Month Limited Warranty |
| Carrying Capacity | Hard saddle bags |
| Lighting | All-LED lighting |
| Instruments | Multi-function TFT color LCD screen |
| Rake (fork angle) | 27.0° |
| Driveline | Sealed chain |
| Lubrication system | Forced lubrication, wet sump |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations






























Please Login or Register if you would like to leave a comment.