Versys 1100 SE Lt - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Kawasaki Versys 1100 SE LT is a capable sport touring motorcycle engineered for riders seeking long-distance comfort without compromising performance. Its 1099cc inline-four engine delivers 133 horsepower and 111.9 Nm of torque, providing smooth power across varied riding conditions. Purpose-built for adventure-minded touring enthusiasts, it excels in combining aggressive styling with practical features for extended journeys.
2025
General information | |
| Color Options | Metallic Graphite Gray/Metallic Diablo Black |
| Price | US$ 19499. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Sport touring |
| Year | 2025 |
| Model | Kawasaki Versys 1100 SE LT |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Clutch | Assist and Slipper Clutc |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | TCBI with digital advance |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. DFI® with 38mm Keihin ETV throttle bodies (4) |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 77.0 x 59.0 mm (3.0 x 2.3 inches) |
| Compression Ratio | 10.3:1 |
| Max Torque | 111.9 Nm (11.4 kgf-m or 82.5 ft.lbs) @ 7600 RPM |
| Max Power | 133.0 HP (97.1 kW)) @ 9000 RPM |
| Engine Type | In-line four, four-stroke |
| Capacity | 1099.0 ccm (67.06 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 20.82 litres (5.50 US gallons) |
| Wheelbase | 1519 mm (59.8 inches) |
| Ground Clearance | 150 mm (5.9 inches) |
| Overall Width | 950 mm (37.4 inches) |
| Overall Length | 2271 mm (89.4 inches) |
| Overall Height | 1529 mm (60.2 inches) |
| Seat Height | 841 mm (33.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.5639 HP/kg |
| Wet Weight | 259.0 kg (571.0 pounds) |
| Dry Weight | 235.9 kg (520.0 pounds) |
| | |
Versys 1100 SE Lt dimensions and frame | |
| Rear Brakes | Single disc. ABS. Single-piston caliper. Petal-style discs. |
| Brake Disc Diameter | 260 mm (10.2 inches) |
| Front Brakes | Double disc. ABS. Four-piston calipers. Petal-style discs. |
| Rear Tyre | 180/55-ZR17 |
| Front Tyre | 120/70-ZR17 |
| Rear Wheel Travel | 150 mm (5.9 inches) |
| Rear Suspension | Horizontal back-link, Showa BFRC Lite gas-charged shock with piggyback reservoir, KECS-controlled compression and rebound damping electronically-adjustable spring preload. |
| Front Wheel Travel | 150 mm (5.9 inches) |
| Front Suspension | 43mm inverted Showa fork with KECS-controlled rebound and compression damping, manual spring preload adjustability and top-out springs |
| Trail | 102 mm (4.0 inches) |
| Frame | Twin-spar aluminum |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Kawasaki Versys 1100 SE LT discussion group or the general Kawasaki discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Adjustable windscreen. Ride modes. Economical riding indicator. Electronic cruise control. Traction control. Corner Management. Heated grips. Smartphone connectivity with voice command. |
| Warranty | 24 Month Limited Warranty |
| Carrying Capacity | Hard saddle bags |
| Lighting | All-LED lighting |
| Instruments | Multi-function TFT color LCD screen |
| Rake (fork angle) | 27.0° |
| Driveline | Sealed chain |
| Lubrication system | Forced lubrication, wet sump |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations































Please Login or Register if you would like to leave a comment.