Vibgyor Hunter 125 - 2011 Specifications and Reviews
The 2011 Vibgyor Hunter 125 is a lightweight commuter motorcycle suited for budget-conscious riders seeking reliable daily transportation. Known for its fuel efficiency with an 18-liter tank and modest 120kg curb weight, it delivers practical performance for urban and rural riding conditions. The bike combines electric and kick starting with hydraulic rear suspension for dependable everyday use.
2011
General information | |
| Category | Allround |
| Year | 2011 |
| Model | Vibgyor Hunter 125 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Clutch | Multiplate |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | Wet sump |
| Ignition | CDI |
| Fuel control | SOHC |
| Bore x stroke | 56.5 x 49.5 mm (2.2 x 1.9 inches) |
| Compression | 9.0:1 |
| Torque | 9.00 Nm (0.9 kgf-m or 6.6 ft.lbs) @ 8000 |
| Power | 9.66 |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity: | 124.10 ccm (7.57 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front brakes | Single disc |
| Rear tyre dimensions | 3.00-18 |
| Front tyre dimensions | 2.50-18 |
| Rear suspension | Hydraulic shock absorbers |
| Front suspension | Hydrualic telescopic fork |
Physical measures and capacities | |
| Reserve fuel capacity | 1.00 litres (0.26 gallons) |
| Fuel capacity | 18.00 litres (4.76 gallons) |
| Wheelbase | 1,281 mm (50.4 inches) |
| Overall width | 740 mm (29.1 inches) |
| Overall length | 2,030 mm (79.9 inches) |
| Overall height | 1,060 mm (41.7 inches) |
| Power/weight ratio | 0.0805 HP/kg |
| Dry weight | 120.0 kg (264.6 pounds) |
Other specs | |
| Factory warranty | 1 year/5000 miles limited warranty. |
| Color options | Black/red, white/red |
| Seat height | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Rear brakes diameter | 200 mm (7.9 inches) |
| Front brakes diameter | 160 mm (6.3 inches) |
| Rear tyre | 20/10-9 |
| Front tyre | 21/7-10 |
| Driveline | With reverse |
| Fuel system | Carburettor. CV type |
| Bore x Stroke | 53.0 x 53.0 mm (2.1 x 2.1 inches) |
| Electrical | 12 V 7 Ah battery |
| Starter | Electric & kick |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.