Victory Arlen Ness Vision - 2011 Specifications and Reviews
The 2011 Victory Arlen Ness Vision is a premium custom cruiser powered by a 1731cc V-twin engine delivering 97 horsepower, designed for riders seeking distinctive styling and commanding presence on the road. Known for its aggressive aesthetics and Arlen Ness custom engineering, this bike excels at turning heads while offering reliable performance through fuel injection and a smooth six-speed transmission. Best suited for experienced cruiser enthusiasts who value individualism and don't compromise on quality or appearance.
General information | |
| Category | Custom / cruiser |
| Year | 2011 |
| Model | Victory Arlen Ness Vision |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | Split dual exhaust with crossover |
| Clutch | Wet, multiplate |
| Transmission type,final drive | Belt |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Oil & air |
| Fuel control | SOHC |
| Fuel system | Injection. 45mm throttle bodies |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore x stroke | 101.0 x 108.0 mm (4.0 x 4.3 inches) |
| Compression | 9.4:1 |
| Power | 97.00 |
| Engine details | Single overhead camshafts with 4 valves per cylinder, self-adjusting cam chains, hydraulic lifters |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 1731.00 ccm (105.63 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes diameter | 300 mm (11.8 inches) |
| Rear brakes | Single disc. Floating rotor with 2-piston caliper |
| Front brakes diameter | 300 mm (11.8 inches) |
| Front brakes | Double disc. 300mm floating rotors with 4-piston calipers. Anti-locking brakes. |
| Rear tyre dimensions | 180/60-R18 |
| Front tyre dimensions | 130/70-R18 |
| Rear suspension travel | 93 mm (3.6 inches) |
| Rear suspension | Single, mono-tube gas,cast aluminum with rising rate linkage, preload adjustable spring |
| Front suspension travel | 130 mm (5.1 inches) |
| Front suspension | Conventional telescopic fork, 43mm diameter |
| Trail | 137 mm (5.4 inches) |
| Rake (fork angle) | 29.0° |
Physical measures and capacities | |
| Oil capacity | 4.70 litres (0.31 quarts) |
| Fuel capacity | 17.03 litres (4.50 gallons) |
| Wheelbase | 1,670 mm (65.7 inches) |
| Ground clearance | 147 mm (5.8 inches) |
| Overall length | 2,629 mm (103.5 inches) |
| Seat height | 673 mm (26.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.2456 HP/kg |
| Dry weight | 395.0 kg (870.8 pounds) |
Other specs | |
| Factory warranty | 1 year/5000 miles limited warranty. |
| Overall width | 851 mm (33.5 inches) |
| Overall height | 1,089 mm (42.9 inches) |
| Rear tyre | 20/10-9 |
| Front tyre | 21/7-10 |
| Driveline | With reverse |
| Ignition | CDI |
| Bore x Stroke | 53.0 x 53.0 mm (2.1 x 2.1 inches) |
| Color options | Black/Ness Graphics |
| Electrical | Charging System: 48 amps max output. Battery: 12 volts / 18 amp hours |
| Starter | Electric |











Please Login or Register if you would like to leave a comment.