Victory Empulse TT - 2017 Specifications and Reviews
The 2017 Victory Empulse TT is an electric sport-touring motorcycle designed for eco-conscious riders seeking practical daily commuting with spirited performance. Powered by a 10.4 kWh lithium-ion battery with approximately 3.9-hour recharge time, it delivers instant electric torque and nimble handling on urban and rural roads. Known for its lightweight 213 kg chassis and quality suspension components, it suits riders prioritizing sustainability without sacrificing dynamic capability.
2017
Engine and Transmission Specifications | |
| Emission details | No direct emissions |
| Clutch | Multi-plate, hydraulic activated wet clutch |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Top speed | 161.0 km/h (100.0 mph) |
| Torque | 90.00 Nm (9.2 kgf-m or 66.4 ft.lbs) |
| Power | 54.00 Horsepower">HP (39.4 Kilowatt">kW)) |
| Engine details | Internal Permanent Magnet AC |
| | |
| Category | Naked bike |
| Year | 2017 |
| Model | Victory Empulse TT |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | Cast aluminum |
| Rear brakes | Single disc. Brembo |
| Front brakes | Double disc. Bremo |
| Rear tyre | 160/60-17 |
| Front tyre | 120/70-17 |
| Rear Suspension | Adjustable dirct acting, rebound and preload |
| Front Suspension | 43mm inverted forks, adjustable preload, compression and rebound |
| Trail | 96 mm (3.8 inches) |
| Rake (fork angle) | 24.0° |
| Frame type | Lightweight extruded and welded aluminum - serves a battery tray (patent pending) |
Physical measures and capacities | |
| Wheelbase | 147 mm (5.8 inches) |
| Overall length | 2,065 mm (81.3 inches) |
| Overall height | 1,067 mm (42.0 inches) |
| Seat height | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Weight incl. oil, gas, etc | 213.0 kg (469.6 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Brammo Power Lithium Ion battery, 103.6 Volt. 10.4 kWh. Recharge time approximately 3.9 hours. |
| Instruments | Analogue/digital |
| Starter | Electric |
| Color options | Titanium/red |
Rider Reviews
Total comments: 1











Please Login or Register if you would like to leave a comment.