Victory High-Ball - 2017 Specifications and Reviews
The 2017 Victory High-Ball is a cruiser designed for riders seeking classic styling with modern performance. Known for its low 635mm seat height and comfortable geometry, it appeals to those wanting accessible cruiser riding without compromising on stopping power, thanks to its dual disc braking system with ABS capability.
General information | |
| Category | Custom / cruiser |
| Year | 2017 |
| Model | Victory High-Ball |
Engine and Transmission Specifications | |
| Driveline | Carbon Fiber Reinforced Belt. Primary drive: Gear Drive with Torque Compensator. |
| Clutch | Wet Multi-Plate/Diaphragm Spring |
| Transmission type,final drive | Belt |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Oil & air |
| Fuel system | Injection. Electronic Fuel Injection with dual 45mm throttle body |
| Bore x Stroke | 101.0 x 108.0 mm (4.0 x 4.3 inches) |
| Compression | 9.4:1 |
| Engine details | 50° V-Twin. Self-adjusting cam chains, hydraulic lifters. |
| Engine type | V2, four-stroke |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | ABS/Cruise Control |
| Rear brakes diameter | 300 mm (11.8 inches) |
| Rear brakes | Single disc. Floating disc. Two-piston calipers. |
| Front brakes diameter | 300 mm (11.8 inches) |
| Front brakes | Single disc. Floating discs. Four-piston calipers. |
| Rear tyre | 140/90-B16 |
| Front tyre | 130/90-B16 |
| Rear wheel travel | 76 mm (3.0 inches) |
| Rear Suspension | Single Monotube Gas/Preload Adjustable |
| Front wheel travel | 130 mm (5.1 inches) |
| Front Suspension | Telescopic Fork |
| Trail | 4,318 mm (170.0 inches) |
| Rake (fork angle) | 32.0° |
Physical measures and capacities | |
| Oil capacity | 4.70 litres (0.31 quarts) |
| Fuel capacity | 17.03 litres (4.50 gallons) |
| Wheelbase | 1,646 mm (64.8 inches) |
| Ground clearance | 119 mm (4.7 inches) |
| Overall length | 2,372 mm (93.4 inches) |
| Seat height | 635 mm (25.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Dry weight | 306.6 kg (676.0 pounds) |
Other specs | |
| Electrical | YTX20HL-BS/12 Volt 18 Amp Hour 310 CCA battery. |
| Starter | Electric |
| Color options | Suede Black, Suede Nuclear Sunset Orange |
Rider Reviews
Total comments: 1











Please Login or Register if you would like to leave a comment.