Victory Judge - 2017 Specifications and Reviews
The 2017 Victory Judge is a cruiser designed for riders seeking classic American styling with modern reliability. Known for its accessible 658mm seat height and manageable 299kg weight, it suits both experienced cruiser enthusiasts and newer riders. The Judge delivers smooth cruising performance with distinctive retro character and confident braking via dual hydraulic disc brakes.
General information | |
| Category | Custom / cruiser |
| Year | 2017 |
| Model | Victory Judge |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | Black. Staggered slash-cut dual exhaust with crossover. |
| Driveline | Carbon Fiber Reinforced Belt. Primary drive: Gear drive with torque compensator. |
| Clutch | Wet, multi-plate |
| Transmission type,final drive | Belt |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Oil & air |
| Fuel control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Fuel system | Injection. Electronic Fuel Injection with dual 45mm throttle body |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 101.0 x 108.0 mm (4.0 x 4.3 inches) |
| Compression | 9.4:1 |
| Engine details | Black. Self-adjusting cam chains, hydraulic lifters. |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 1737.14 ccm (106.00 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | Cast 5-spoke wheels. Dunlop Elite II tires with raised white letterin |
| Rear brakes diameter | 300 mm (11.8 inches) |
| Rear brakes | Single disc. Floating disc. Two-piston calipers. |
| Front brakes diameter | 300 mm (11.8 inches) |
| Front brakes | Single disc. Floating discs. Four-piston calipers. |
| Rear tyre | 140/90-B16 |
| Front tyre | 130/90-B16 |
| Rear wheel travel | 75 mm (3.0 inches) |
| Rear Suspension | Single, mono-tube gas, cast aluminum with rising rate linkage, preload adjustable spring |
| Front wheel travel | 130 mm (5.1 inches) |
| Front Suspension | Conventional telescopic fork, 43 mm diameter |
| Trail | 170 mm (6.7 inches) |
| Rake (fork angle) | 32.0° |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Oil capacity | 4.70 litres (0.31 quarts) |
| Fuel capacity | 17.03 litres (4.50 gallons) |
| Wheelbase | 1,646 mm (64.8 inches) |
| Ground clearance | 119 mm (4.7 inches) |
| Overall length | 2,339 mm (92.1 inches) |
| Seat height | 658 mm (25.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Dry weight | 299.4 kg (660.0 pounds) |
Other specs | |
| Starter | Electric |
| Color options | Red |
Rider Reviews
Total comments: 1











Please Login or Register if you would like to leave a comment.