Victory Kingpin - 2011 Specifications and Reviews
The 2011 Victory Kingpin is a heavyweight cruiser designed for riders seeking aggressive styling and commanding road presence. Known for its powerful 1731cc V-twin engine, low-slung stance, and staggered dual exhaust, it delivers classic cruiser character with modern performance and handling. Best suited for experienced cruiser enthusiasts who prioritize custom aesthetics and highway touring capability.
General information | |
| Category | Custom / cruiser |
| Year | 2011 |
| Model | Victory Kingpin |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | Staggered slash-cut dual exhaust with crossover |
| Driveline | 6-speed overdrive constant mesh |
| Clutch | Wet, multi-plate |
| Transmission type,final drive | Belt |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Oil & air |
| Fuel system | Injection. 45mm throttle bodies |
| Bore x stroke | 101.0 x 108.0 mm (4.0 x 4.3 inches) |
| Compression | 8.7:1 |
| Engine details | Single overhead camshafts with 4 valves per cylinder, self-adjusting cam chains, hydraulic lifters |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 1731.00 ccm (105.63 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes | Single disc. 300mm floating rotor with 2-piston caliper |
| Front brakes | Single disc. 300mm floating rotor with 4-piston caliper |
| Rear tyre dimensions | 180/55-B18 |
| Front tyre dimensions | 130/70-B18 |
| Rear suspension travel | 100 mm (3.9 inches) |
| Rear suspension | Single, mono-tube gas,cast aluminum with rising rate linkage, preload adjustable spring |
| Front suspension travel | 130 mm (5.1 inches) |
| Front suspension | Inverted cartridge telescopic fork, 43mm diameter |
| Trail | 138 mm (5.4 inches) |
| Rake (fork angle) | 32.8° |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 17.03 litres (4.50 gallons) |
| Wheelbase | 1,666 mm (65.6 inches) |
| Ground clearance | 147 mm (5.8 inches) |
| Overall length | 2,537 mm (99.9 inches) |
| Seat height | 673 mm (26.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Dry weight | 303.0 kg (668.0 pounds) |
Other specs | |
| Factory warranty | 1 year/5000 miles limited warranty. |
| Starter | Electric |
| Overall width | 851 mm (33.5 inches) |
| Overall height | 1,089 mm (42.9 inches) |
| Rear brakes diameter | 200 mm (7.9 inches) |
| Front brakes diameter | 160 mm (6.3 inches) |
| Rear tyre | 20/10-9 |
| Front tyre | 21/7-10 |
| Ignition | CDI |
| Bore x Stroke | 53.0 x 53.0 mm (2.1 x 2.1 inches) |
| Color options | Pearl Sandstone, Crimson red |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.