Viper Diamondback - 2015 Specifications and Reviews
The 2015 Viper Diamondback is an American-made cruiser built for riders seeking classic styling with modern reliability. Known for its aggressive stance, chrome detailing, and distinctive striped paint schemes, it combines a comfortable 24-inch seat height with responsive handling from its 5-spoke wheels and quality Metzeler tires. Its robust braking system and digital instrumentation make it equally capable for leisurely cruising or spirited riding.
General information | |
| Category | Custom / cruiser |
| Year | 2015 |
| Model | Viper Diamondback |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | Tuned 2 into 1 |
| Driveline | Baker Pro 6-Speed Over-Drive |
| Clutch | Baker 9-Plate RSD |
| Transmission type,final drive | Belt |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | Dry sump with oil in the frame technology |
| Ignition | CDI |
| Fuel control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Fuel system | Carburettor. Mikuni HSR 45 Flat Slide |
| Torque | 215.60 Nm (22.0 kgf-m or 159.0 ft.lbs) @ 3600 Revolutions">RPM |
| Engine details | 45 Degree V-Twin |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 2490.99 ccm (152.00 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | 5-spoke chrome. Metzeler tyres. |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes | Single disc. 4-piston, chromed |
| Rear tyre | 260/40-18 |
| Front tyre | 120/70-21 |
| Rear Suspension | Viper Chrome Billet Aluminum Swing Arm with Viper Oil Dampened Adjustable Air-Ride |
| Front Suspension | Marzocchi Inverted Adjustable Forks |
| Rake (fork angle) | 33.0° |
Physical measures and capacities | |
| Oil capacity | 4.20 litres (0.28 quarts) |
| Wheelbase | 1,803 mm (71.0 inches) |
| Overall length | 2,413 mm (95.0 inches) |
| Seat height | 610 mm (24.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Dry weight | 299.4 kg (660.0 pounds) |
| | |
Other specs | |
| Comments | Made in the US. |
| Electrical | Viper Wiring Harness with 40amp. 3 Phase Charging System |
| Instruments | Multi-Functional Digital Gauges. |
| Starter | Electric |
| Color options | Black with White Stripes, Viper Blue with White Stripes, Black with Yellow Stripes, Galaxy Gray with Black stripes, Black with Silver Stripes, Black with Orange Stripes, custom colors |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.