Vulcan S - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Kawasaki Vulcan S is a middleweight cruiser designed for riders seeking approachable, everyday riding with classic styling. Its 649cc parallel-twin engine delivers smooth 61 horsepower and strong low-end torque, making it ideal for beginners and experienced cruiser enthusiasts alike. Known for comfortable ergonomics and nimble handling despite its cruiser profile, the Vulcan S excels as an accessible entry point to cruiser motorcycling.
2025
General information | |
| Color Options | Metallic Matte Graphite Gray/Metallic Matte Carbon Gray, Metallic Flat Spark Black |
| Price | US$ 7399. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Custom / cruiser |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission | 92.8 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 4.00 litres/100 km (25.0 km/l or 58.81 mpg) |
| Clutch | Wet multi-disc |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | TCBI with electronic advance |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. DFI with two 38mm throttle bodies, with sub-throttles |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 83.0 x 60.0 mm (3.3 x 2.4 inches) |
| Compression Ratio | 10.8:1 |
| Max Torque | 62.8 Nm (6.4 kgf-m or 46.3 ft.lbs) @ 6600 RPM |
| Capacity | 649.0 ccm (39.60 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 14.00 litres (3.70 US gallons) |
| Wheelbase | 1575 mm (62.0 inches) |
| Ground Clearance | 130 mm (5.1 inches) |
| Overall Width | 879 mm (34.6 inches) |
| Overall Length | 2309 mm (90.9 inches) |
| Overall Height | 1100 mm (43.3 inches) |
| Seat Height | 705 mm (27.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 268.4 kg (591.7 pounds) |
Vulcan S dimensions and frame | |
| Rear Brakes | Single disc. Single-piston caliper, optional ABS |
| Brake Disc Diameter | 250 mm (9.8 inches) |
| Front Brakes | Double disc. Twin-piston caliper, optional ABS |
| Rear Tyre | 160/60-17 |
| Front Tyre | 120/70-18 |
| Rear Wheel Travel | 81 mm (3.2 inches) |
| Rear Suspension | Lay-down offset rear shock with linkage and adjustable preload |
| Front Wheel Travel | 130 mm (5.1 inches) |
| Front Suspension | 41mm telescopic fork |
| Trail | 119 mm (4.7 inches) |
| Frame | High-tensile steel diamond |
| | |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Kawasaki Vulcan S discussion group or the general Kawasaki discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Rake (fork angle) | 31.0° |
| Driveline | Sealed Chain |
| Lubrication system | Force lubrication, semi-dry sump |
| Power | 61.0 HP (44.5 kW)) @ 7500 RPM |
| Engine type | Twin, four-stroke |
| Year | 2025 |
| Motorcycle name | Kawasaki Vulcan S |











Please Login or Register if you would like to leave a comment.