Vulcan S Cafe - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Kawasaki Vulcan S Cafe blends retro styling with modern performance, appealing to riders seeking a nimble, manageable cruiser with character. Its 649cc liquid-cooled twin delivers accessible power and torque, while the cafe racer aesthetic and responsive handling make it ideal for both commuting and weekend riding.
2025
General information | |
| Color Options | Metallic Moondust Gray/Metallic Spark Black |
| Price | US$ 8499. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Custom / cruiser |
| Model | Kawasaki Vulcan S Cafe |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | TCBI with electronic advance |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. DFI with two 38mm throttle bodies, with sub-throttles |
| Bore x Stroke | 83.0 x 60.0 mm (3.3 x 2.4 inches) |
| Compression Ratio | 10.8:1 |
| Max Torque | 62.8 Nm (6.4 kgf-m or 46.3 ft.lbs) @ 6600 RPM |
| Engine Type | Twin, four-stroke |
| Capacity | 649.0 ccm (39.60 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 14.00 litres (3.70 US gallons) |
| Wheelbase | 1575 mm (62.0 inches) |
| Ground Clearance | 130 mm (5.1 inches) |
| Overall Width | 880 mm (34.6 inches) |
| Overall Length | 2310 mm (90.9 inches) |
| Overall Height | 1130 mm (44.5 inches) |
| Seat Height | 705 mm (27.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 228.0 kg (502.7 pounds) |
| | |
Vulcan S Cafe dimensions and frame | |
| Rear Brakes | Single disc. ABS. Single-piston caliper. |
| Brake Disc Diameter | 250 mm (9.8 inches) |
| Front Brakes | Single disc. ABS. Two-piston calipers. |
| Rear Tyre | 160/60-17 |
| Front Tyre | 120/70-18 |
| Rear Wheel Travel | 81 mm (3.2 inches) |
| Rear Suspension | Lay-down offset rear shock with linkage and adjustable preload |
| Front Wheel Travel | 130 mm (5.1 inches) |
| Front Suspension | 41mm telescopic fork |
| Trail | 119 mm (4.7 inches) |
| Frame | High-tensile steel diamond |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Kawasaki Vulcan S Cafe discussion group or the general Kawasaki discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Small tinted wind deflector. 2-tone paint. |
| Warranty | 12 months unlimited mileage |
| Rake (fork angle) | 31.0° |
| Driveline | Sealed chain |
| Year of manufacture | 2025 |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.