Vulcan S Performance - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Kawasaki Vulcan S Performance is a middleweight cruiser designed for riders seeking nimble handling and accessible performance in a classic custom package. Powered by a 649cc parallel-twin delivering nearly 60 horsepower, it balances low-end torque with smooth mid-range power. Known for its agile maneuverability and approachable seat height, it appeals to new and experienced riders alike.
2025
General information | |
| Color Options | Metallic Flat Spark Black/Metallic Flat Raw Graystone, Metallic Flat Spark Black Metallic Flat Spark Black |
| Category | Custom / cruiser |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission | 104.4 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 4.50 litres/100 km (22.2 km/l or 52.27 mpg) |
| Clutch | Wet multi-plate |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | Digital |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. 38 mm x 2 with sub-throttles |
| Bore x Stroke | 83.0 x 60.0 mm (3.3 x 2.4 inches) |
| Compression Ratio | 10.8:1 |
| Max Torque | 62.4 Nm (6.4 kgf-m or 46.0 ft.lbs) @ 6600 RPM |
| Capacity | 649.0 ccm (39.60 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 14.00 litres (3.70 US gallons) |
| Wheelbase | 1575 mm (62.0 inches) |
| Ground Clearance | 130 mm (5.1 inches) |
| Overall Width | 880 mm (34.6 inches) |
| Overall Length | 2310 mm (90.9 inches) |
| Overall Height | 1100 mm (43.3 inches) |
| Seat Height | 705 mm (27.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.2788 HP/kg |
| Wet Weight | 229.0 kg (504.9 pounds) |
| Dry Weight | 215.0 kg (474.0 pounds) |
Vulcan S Performance dimensions and frame | |
| Seat | Various seat height options |
| Rear Brakes | Single disc. ABS. Single-piston caliper. |
| Brake Disc Diameter | 250 mm (9.8 inches) |
| Front Brakes | Double disc. ABS. Two-piston calipers. |
| Rear Tyre | 160/60-17 |
| Front Tyre | 120/70-18 |
| Rear Wheel Travel | 80 mm (3.1 inches) |
| Rear Suspension | Lay-down offset rear shock with linkage and adjustable preload |
| Front Wheel Travel | 130 mm (5.1 inches) |
| Front Suspension | 41mm telescopic fork |
| Trail | 120 mm (4.7 inches) |
| Frame | Tubular diamond, high-tensile steel |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Kawasaki Vulcan S Performance discussion group or the general Kawasaki discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Instruments | Analog/digital |
| Rake (fork angle) | 31.0° |
| Driveline | Sealed chain |
| Lubrication system | Forced lubrication, semi‑dry sump |
| Power | 59.9 HP (43.8 kW)) @ 7500 RPM |
| Engine type | Twin, four-stroke |
| Year | 2025 |
| Motorcycle name | Kawasaki Vulcan S Performance |











Please Login or Register if you would like to leave a comment.