XOR XO2 50 - 2011 Specifications and Reviews
The 2011 XOR XO2 50 is an ultra-lightweight commuter scooter ideal for urban riders and beginners seeking economical, easy-to-handle transportation. Known for its minimal 76kg kerb weight and compact 1,320mm wheelbase, it excels in city navigation and parking. The dual seat and electric starter provide practical comfort for daily short-distance commuting.
2011
Engine and Transmission Specifications | |
| Emission details | No emission |
| Clutch | No clutch |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling system | Air |
| Top speed | 105.0 km/h (65.2 mph) |
| Torque | 200.00 Nm (20.4 kgf-m or 147.5 ft.lbs) |
| Power | 4.02 |
| Engine details | 3000 W no maintenance brushless hub motor |
| Engine type | Radial |
| Category | Scooter |
| Year | 2011 |
| Model | XOR XO2 50 |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes diameter | 160 mm (6.3 inches) |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes diameter | 180 mm (7.1 inches) |
| Front brakes | Single disc |
| Rear tyre dimensions | 120/70-12 |
| Front tyre dimensions | 100/80-10 |
| Rear suspension | Silent block |
| Front suspension | Hydraulic |
Physical measures and capacities | |
| Wheelbase | 1,320 mm (52.0 inches) |
| Overall width | 700 mm (27.6 inches) |
| Overall length | 1,750 mm (68.9 inches) |
| Overall height | 1,030 mm (40.6 inches) |
| Seat height | 750 mm (29.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.0758 HP/kg |
| Weight incl. oil, gas, etc | 76.0 kg (167.6 pounds) |
| Dry weight | 53.0 kg (116.8 pounds) |
Other specs | |
| Fuel capacity | 5.00 litres (1.32 gallons) |
| Wheelbase | 1,220 mm (48.0 inches) |
| Ground clearance | 202 mm (8.0 inches) |
| Rear Suspension | Hydraulic Damping Shock Absorber 350mm length |
| Front Suspension | Hydraulic Damping Shock Absorber 435mm length |
| Driveline | 5-Speed with Reverse, Manual Clutch, R-N-1-2-3-4 |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Ignition | CDI |
| Fuel system | Carburettor |
| Bore x Stroke | 69.0 x 65.0 mm (2.7 x 2.6 inches) |
| Compression | 10.5:1 |
| Capacity: | 243.00 ccm (14.83 cubic inches) |
| Color options | Silver |
| Seat | Dual seat |
| Instruments | Digital display |
| Starter | Electric |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.