Xispa 250 - 2012 Specifications and Reviews
The 2012 Xispa 250 is a lightweight trial motorcycle designed for amateur and intermediate riders seeking an affordable entry into competitive trials riding. Powered by a nimble 249cc two-stroke single-cylinder engine with five-speed gearbox, it excels in technical terrain navigation and obstacle courses. Known for its responsive handling and simple, reliable mechanics, this model offers an excellent balance of performance and accessibility for trial enthusiasts.
2012
General information | |
| Category | Trial |
| Year | 2012 |
| Model | Xispa 250 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Clutch | 6-disc, hydraulic |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 5-speed |
| Ignition | CDI digital, Kukusan |
| Fuel system | Carburettor. Oko, 28 mm |
| Engine type | Single cylinder, two-stroke |
| Capacity: | 249.70 ccm (15.24 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes | Single disc. AJP |
| Front brakes | Single disc. AJP |
| Rear suspension | Monoshock |
| Front suspension | Telehydraulic fork |
| Frame type | Crome molybdeum |
Physical measures and capacities | |
| Oil capacity | 0.50 litres (0.03 quarts) |
| Wheelbase | 1,325 mm (52.2 inches) |
| Ground clearance | 315 mm (12.4 inches) |
| Overall width | 830 mm (32.7 inches) |
| Overall length | 2,010 mm (79.1 inches) |
| Overall height | 1,170 mm (46.1 inches) |
| Seat height | 630 mm (24.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Dry weight | 68.0 kg (149.9 pounds) |
Other specs | |
| Fuel capacity | 16.20 litres (4.28 gallons) |
| Wheelbase | 1,250 mm (49.2 inches) |
| Power/weight ratio | 0.0683 HP/kg |
| Rear tyre | 25/8-12 |
| Front tyre | 25/8-12 |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Force and Splash |
| Bore x Stroke | 91.0 x 91.0 mm (3.6 x 3.6 inches) |
| Compression | 10.3:1 |
| Top speed | 90.0 km/h (55.9 mph) |
| Torque | 21.00 Nm (2.1 kgf-m or 15.5 ft.lbs) @ 6000 Revolutions">RPM |
| Power | 18.77 Horsepower">HP (13.7 Kilowatt">kW)) @ 7500 Revolutions">RPM |
| Capacity: | 400.00 ccm (24.41 cubic inches) |
| Color options | Black/red |
| Starter | Kick |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.