XT250 - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Yamaha XT250 is an accessible trail bike designed for beginners and recreational riders seeking lightweight adventure. Its reliable 249cc single-cylinder engine delivers manageable power ideal for off-road exploration and skill development. Known for its durability, fuel efficiency, and approachable handling, the XT250 excels on dirt roads and light trails.
2025
General information | |
| Color Options | Radical Gray |
| Price | US$ 5499. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Trial |
| Model | Yamaha XT250 |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission | 71.9 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 3.10 litres/100 km (32.3 km/l or 75.88 mpg) |
| Clutch | Multi plate wet |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling System | Air |
| Ignition | TCI |
| Fuel Control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Induction | Injection. Yamaha Fuel Injection (YFI) |
| Valves Per Cylinder | 2 |
| Bore x Stroke | 74.0 x 58.0 mm (2.9 x 2.3 inches) |
| Compression Ratio | 9.5:1 |
| Engine Details | Forged piston inside |
| Capacity | 249.0 ccm (15.19 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 9.46 litres (2.50 US gallons) |
| Wheelbase | 1359 mm (53.5 inches) |
| Ground Clearance | 284 mm (11.2 inches) |
| Overall Width | 805 mm (31.7 inches) |
| Overall Length | 2149 mm (84.6 inches) |
| Overall Height | 1161 mm (45.7 inches) |
| Seat Height | 831 mm (32.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 132.0 kg (291.0 pounds) |
XT250 dimensions and frame | |
| Wheels | Aluminum wheels |
| Rear Brakes | Single disc |
| Brake Disc Diameter | 203 mm (8.0 inches) |
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Tyre | 120/80-18 |
| Front Tyre | 2.75-21 |
| Rear Wheel Travel | 180 mm (7.1 inches) |
| Rear Suspension | Single shock, adjustable preload |
| Front Wheel Travel | 226 mm (8.9 inches) |
| Front Suspension | Telescopic fork 35mm |
| Trail | 107 mm (4.2 inches) |
| Frame | Semi-double-cradle steel |
Speed and acceleration | |
| Top Speed | 112.0 km/h (69.6 mph) |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Yamaha XT250 discussion group or the general Yamaha discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Warranty | 1 Year Limited Factory Warranty |
| Lighting | 60/55-watt halogen headlight |
| Instruments | Multifunction digital LCD instrument panel |
| Rake (fork angle) | 26.4° |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Model year | 2025 |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations






























Please Login or Register if you would like to leave a comment.