Xtreme Mini 100 - 2025 Specifications and Reviews
|
| Color Options | Yellow, black, white, red |
| Category | ATV |
| Model | Access Xtreme Mini 100 |
Engine and Transmission Specifications |
| Starting | Electric & kick |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling System | Air |
| Induction | Carburettor |
| Engine Type | Single cylinder, two-stroke |
| Capacity | 95.5 ccm (5.83 cubic inches) |
|
|
Physical measures and capacities |
| Fuel Capacity | 5.00 litres (1.32 US gallons) |
| Wheelbase | 1100 mm (43.3 inches) |
| Ground Clearance | 110 mm (4.3 inches) |
| Overall Width | 950 mm (37.4 inches) |
| Overall Length | 1600 mm (63.0 inches) |
| Overall Height | 950 mm (37.4 inches) |
| Seat Height | 670 mm (26.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Dry Weight | 136.0 kg (299.8 pounds) |
Xtreme Mini 100 dimensions and frame |
| Rear Brakes | Single disc |
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Tyre | 18/10-8 |
| Front Tyre | 19/7-8 |
| Rear Suspension | Oil shock, adjustable |
| Front Suspension | Oil shock, adjustable |
Other specs |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Access Xtreme Mini 100 discussion group or the general Access discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Model id: ST100LA. |
| Lubrication system | Separate |
| Year of manufacture | 2025 |
Related Motorcycle Specifications
Please Login or Register if you would like to leave a comment.