YZF R3 - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Yamaha YZF-R3 is an accessible sport bike designed for beginner and intermediate riders seeking aggressive styling and nimble handling. Its 321cc liquid-cooled twin-cylinder engine delivers 42 horsepower with predictable power delivery, making it ideal for learning sport bike fundamentals on both street and track.
2025
General information | |
| Color Options | Team Yamaha Blue, Matte Stealth Black, Lunar White/Nebula Blue |
| Price | US$ 5499. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Sport |
| Model | Yamaha YZF-R3 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission | 97.4 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 4.20 litres/100 km (23.8 km/l or 56.00 mpg) |
| Clutch | Multiplate wet with Assist and Slipper clutch |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | TCI: Transistor Controlled Ignition |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. Fuel Injection with YCC-T and YCC-I |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 68.0 x 44.1 mm (2.7 x 1.7 inches) |
| Compression Ratio | 11.2:1 |
| Max Torque | 29.6 Nm (3.0 kgf-m or 21.8 ft.lbs) @ 9000 RPM |
| Engine Type | Twin, four-stroke |
| Capacity | 321.0 ccm (19.59 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 14.00 litres (3.70 US gallons) |
| Wheelbase | 1379 mm (54.3 inches) |
| Ground Clearance | 160 mm (6.3 inches) |
| Overall Width | 734 mm (28.9 inches) |
| Overall Length | 2090 mm (82.3 inches) |
| Overall Height | 1140 mm (44.9 inches) |
| Seat Height | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 169.2 kg (373.0 pounds) |
| | |
YZF R3 dimensions and frame | |
| Wheels | 10-spoke cast aluminum. Dunlop® Sportmax GPR-300 tires. |
| Rear Brakes | Single disc. ABS. Hydraulic.. |
| Brake Disc Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Single disc. ABS. Hydraulic. |
| Rear Tyre | 140/70-17 |
| Front Tyre | 110/70-17 |
| Rear Wheel Travel | 124 mm (4.9 inches) |
| Rear Suspension | Monocross single shock, adjustable preload |
| Front Wheel Travel | 130 mm (5.1 inches) |
| Front Suspension | Inverted telescopic fork |
| Trail | 94 mm (3.7 inches) |
| Frame | Diamond, steel frame and swingarm |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Yamaha YZF-R3 discussion group or the general Yamaha discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Windscreen. Smartphone connectivity. USB. |
| Warranty | 1 Year Limited Factory Warranty |
| Lighting | LED headlight |
| Instruments | Digital Instrumentation |
| Oil capacity | 2.60 litres (2.75 US quarts) |
| Rake (fork angle) | 25.0° |
| Driveline | Constant mesh |
| Output | 42.0 HP (30.7 kW)) @ 10750 RPM |
| Year of manufacture | 2025 |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations































Please Login or Register if you would like to leave a comment.