Yiben YB50QT4 - 2011 Specifications and Reviews
The 2011 Yiben YB50QT4 is a lightweight 50cc scooter designed for urban commuters and novice riders seeking economical, easy-to-operate transportation. Its compact dimensions and 95kg curb weight make it highly maneuverable in city traffic, while the electric and kick starter system ensures reliable starting. Known for affordable practicality, this model excels as a cost-effective first motorcycle for budget-conscious riders.
2011
Engine and Transmission Specifications | |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Ignition | CDI |
| Fuel system | Carburettor |
| Top speed | 35.0 km/h (21.7 mph) |
| Engine details | Hybrid engine with a 750W electric engine and a 48V 20Ah battery |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity: | 49.50 ccm (3.02 cubic inches) |
| Category | Scooter |
| Year | 2011 |
| Model | Yiben YB50QT4 |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | Aluminium alloy |
| Rear brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front brakes | Single disc |
| Rear tyre dimensions | 3.50-10 |
| Front tyre dimensions | 3.50-10 |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 6.00 litres (1.59 gallons) |
| Wheelbase | 1,280 mm (50.4 inches) |
| Overall width | 800 mm (31.5 inches) |
| Overall length | 1,990 mm (78.3 inches) |
| Overall height | 1,110 mm (43.7 inches) |
| Dry weight | 95.0 kg (209.4 pounds) |
Other specs | |
| Factory warranty | 6 Month (Limited Factory Warranty) |
| Color options | Black metallic/red |
| Wheelbase | 1,270 mm (50.0 inches) |
| Ground clearance | 114 mm (4.5 inches) |
| Seat height | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Weight incl. oil, gas, etc | 181.4 kg (400.0 pounds) |
| Rear tyre | 20/10-9 |
| Front tyre | 21/7-10 |
| Rear Suspension | Cast aluminum swingarm w/piggyback High/Low speed compression, rebound and threaded preload adjustment, 11.0-in travel |
| Front Suspension | Independent double wishbone, w/Kashima coated piggyback shocks, High/Low speed compression, rebound |
| Driveline | 2WD; Sealed O-Ring Chain, Eccentric Adjustment |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Fuel control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Bore x Stroke | 95.0 x 63.4 mm (3.7 x 2.5 inches) |
| Compression | 11.6:1 |
| Model | Yamaha YFZ450X SE |
| Light | 12 Volt 35W/35W headlights |
| Starter | Electric & kick |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.