ZEV LRC 12.2 - 2016 Specifications and Reviews
The 2016 ZEV LRC 12.2 is a lightweight electric motorcycle ideal for urban commuters and eco-conscious riders seeking practical daily transportation. Known for its impressive 140-mile range and quick 4.5-hour charging capability, this bike combines accessible ergonomics with dual-disc front braking and comfortable dual seating. Its under-seat storage plus optional top box and windshield make it a practical choice for city riding and short-distance commuting.
2016
Engine and Transmission Specifications | |
| Driveline | With reverse |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling system | Air |
| Power | 16.36 Horsepower">HP (11.9 Kilowatt">kW)) |
| Engine details | Electric hub motor |
| Category | Scooter |
| Year | 2016 |
| Model | ZEV LRC 12.2 |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Seat | Dual seat |
| Rear brakes diameter | 240 mm (9.4 inches) |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes diameter | 260 mm (10.2 inches) |
| Front brakes | Double disc |
| Rear Suspension | Twin gas shocks |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Frame type | Double rail chassis |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Wheelbase | 1,680 mm (66.1 inches) |
| Alternate seat height | 711 mm (28.0 inches) If adjustable, highest setting. |
| Weight incl. oil, gas, etc | 220.0 kg (485.0 pounds) |
Other specs | |
| Comments | 10 Kw Lithium battery. Range 140 miles. 4.5 hours charging time. Windshield. |
| Carrying capacity | Under-seat storage. Three front compartments. Optional top box. |
| Instruments | Automatic display ambient light compensation. |
| Starter | Electric |
| Color options | Silver, yellow, green |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.