1390 SUPER DUKE RR Track - 2026 Specifications and Reviews
The 2026 KTM 1390 SUPER DUKE RR is an aggressive middleweight sportbike engineered for experienced track riders and performance enthusiasts. Powered by a 202 PS V-twin engine paired with premium WP suspension and Brembo GP4 brakes, it delivers razor-sharp handling and braking precision on circuit and road. This machine is renowned for its razor-focused naked sport character and uncompromising track-oriented engineering.
2026
Engine and Transmission Specifications | |
| Cooling System | Liquid cooled with water/oil heat exchanger |
| Gearbox | 6-speed |
| Max Power | 202 PS |
| Capacity | 1350 cm³ |
| Engine Type | 2-cylinder, 4-stroke, V 75deg |
Physical measures and capacities | |
| Ground Clearance | 109 mm |
| Fuel Capacity | 17.5 l |
| Seat Height | 860 mm |
| Wheelbase | 1.491 mm |
| | |
1390 SUPER DUKE RR Track dimensions and frame | |
| Rear Travel | 120 mm |
| Front Travel | 130 mm |
| Rear Suspension | WP PRO 8750 - Inline shock |
| Front Suspension | WP PRO 8548 - Closed Cartridge front fork |
| Trail | 101 mm |
| Frame | Chromium-Molybdenum steel trellis frame, powder coated |
| Front Brakes | 2 x Brembo GP4 MS Monobloc four piston, radially mounted caliper, T-Drive brake disc |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations



































Please Login or Register if you would like to leave a comment.