1390 Super Duke R EVO - 2026 Specifications and Reviews
The 2026 KTM 1390 Super Duke R EVO is a naked sportbike engineered for experienced riders seeking aggressive performance and advanced technology. Its 1350cc V-twin delivers 190 PS and 145 Nm torque, complemented by semi-active WP APEX suspension and Brembo Stylema brakes, making it renowned for extreme acceleration and razor-sharp handling in demanding conditions.
2026
Engine and Transmission Specifications | |
| Cooling System | Liquid cooled with water/oil heat exchanger |
| Gearbox | 6-speed |
| Max Torque | 145 Nm |
| Max Power | 190 PS |
| Capacity | 1350 cm³ |
| Engine Type | 2-cylinder, 4-stroke, V 75deg |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Wet Weight | 200 kg |
| Ground Clearance | 149 mm |
| Fuel Capacity | 17.5 l |
| Seat Height | 834 mm |
| Wheelbase | 1491 mm |
1390 Super Duke R EVO dimensions and frame | |
| Rear Travel | 140 mm |
| Front Travel | 125 mm |
| Rear Suspension | WP APEX-linkage shock, semi-active (Gen 3) |
| Front Suspension | WP APEX-USD Ø 48 mm, semi-active (Gen 3) |
| Trail | 101 mm |
| Frame | Chromium-Molybdenum-Steel trellis frame, powder coated |
| Rear Brakes | Brembo twin-piston fixed calliper, brake disc |
| Front Brakes | 2 x Brembo Stylema Monobloc four piston, radially mounted caliper |













Please Login or Register if you would like to leave a comment.