350 2T - 2026 Specifications and Reviews
The 2026 Jawa 350 2T is a lightweight allround motorcycle powered by a characterful air-cooled twin two-stroke engine delivering 23 horsepower and punchy mid-range torque. Built for accessible, unpretentious riding, it appeals to riders seeking genuine mechanical simplicity and classic charm with reliable everyday performance. Known for its nimble handling and nostalgic two-stroke character, this bike excels as an affordable gateway to motorcycling or weekend fun machine.
2026
General information | |
| Color Options | Military green, red, red/black |
| Category | Allround |
| Year | 2025 |
| Model | Jawa 350 2T |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Kick |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 4-speed |
| Cooling System | Air |
| Induction | Carburettor |
| Bore x Stroke | 58.0 x 65.0 mm (2.3 x 2.6 inches) |
| Compression Ratio | 9.8:1 |
| Max Torque | 32.0 Nm (3.3 kgf-m or 23.6 ft.lbs) @ 4750 RPM |
| Max Power | 23.0 HP (16.8 kW)) @ 5250 RPM |
| Engine Type | Twin, two-stroke |
| Capacity | 343.5 ccm (20.96 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 17.00 litres (4.49 US gallons) |
| Wheelbase | 1350 mm (53.1 inches) |
| Seat Height | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.1494 HP/kg |
| Dry Weight | 154.0 kg (339.5 pounds) |
350 2T dimensions and frame | |
| Rear Brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Brake Disc Diameter | 160 mm (6.3 inches) |
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Tyre | 3.50-18 |
| Front Tyre | 3.25-18 |
| Rear Wheel Travel | 80 mm (3.1 inches) |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Wheel Travel | 150 mm (5.9 inches) |
| Front Suspension | Telescopic fork |
Speed and acceleration | |
| Top Speed | 120.0 km/h (74.6 mph) |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Jawa 350 2T discussion group or the general Jawa discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | The bike is made in three variants Jawa 350 Style, Java 350 Military and Jawa 350 Retro. |
| Reserve fuel capacity | 2.80 litres (0.74 US gallons) |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations






























Please Login or Register if you would like to leave a comment.