390 Enduro R - 2026 Specifications and Reviews
The 2026 KTM 390 Enduro R is a lightweight adventure bike designed for novice and intermediate riders seeking affordable off-road capability. Powered by a 398cc single-cylinder engine producing 45 PS, it delivers accessible performance with excellent maneuverability. Known for its nimble handling, long-travel suspension, and approachable character, it excels on mixed terrain and tight trails.
2026
Engine and Transmission Specifications | |
| Cooling System | Liquid cooled |
| Gearbox | 6-speed |
| Max Torque | 39 Nm |
| Max Power | 45 PS |
| Capacity | 398.7 cm³ |
| Engine Type | 1-cylinder, 4-stroke engine |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Wet Weight | 159 kg |
| Ground Clearance | 272 mm |
| Fuel Capacity | 9 l |
| Seat Height | 890 mm |
| Wheelbase | 1475 mm |
| | |
390 Enduro R dimensions and frame | |
| Rear Travel | 230 mm |
| Front Travel | 230 mm |
| Rear Suspension | WP APEX Split Piston |
| Front Suspension | WP APEX open cartridge 43mm |
| Trail | 107 mm |
| Frame | Steel trellis frame, powder coated |
| Rear Brakes | Bybre floating caliper 1 piston |
| Front Brakes | Bybre axial floating calipers with 2 pistons |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations


































Please Login or Register if you would like to leave a comment.