450 SMR - 2026 Specifications and Reviews
Engine and Transmission Specifications |
| Cooling System | Liquid cooled |
| Gearbox | 5-speed |
| Capacity | 449.9 cm³ |
| Engine Type | 1-cylinder, 4-stroke engine |
Physical measures and capacities |
| Wet Weight | 109.3 kg |
| Ground Clearance | 281 mm |
| Fuel Capacity | 7.2 l |
| Seat Height | 898 mm |
| Wheelbase | 1.472 mm |
|
|
450 SMR dimensions and frame |
| Rear Travel | 266 mm |
| Front Travel | 283 mm |
| Rear Suspension | WP XACT Monoshock with linkage |
| Front Suspension | WP XACT-USD, Ø 48 mm |
| Frame | Central double-cradle-type 25CrMo4 steel |
| Rear Brakes | Disc brake |
| Front Brakes | Disc brake |
Related Motorcycle Specifications
Please Login or Register if you would like to leave a comment.