|
| Color Options | Orange/black/red |
| Category | Super motard |
| Model | KTM 450 SMR |
Engine and Transmission Specifications |
| Starting | Electric |
| Emission | 85.4 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 3.68 litres/100 km (27.2 km/l or 63.92 mpg) |
| Clutch | Suter slipper clutch, Brembo hydraulics |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | Keihin EMS |
| Fuel Control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Induction | Injection. Keihin EFI, throttle body 44 mm |
| Bore x Stroke | 95.0 x 63.4 mm (3.7 x 2.5 inches) |
| Compression Ratio | 13.0:1 |
| Capacity | 449.3 ccm (27.42 cubic inches) |
|
|
Physical measures and capacities |
| Fuel Capacity | 7.20 litres (1.90 US gallons) |
| Wheelbase | 1472 mm (58.0 inches) |
| Ground Clearance | 281 mm (11.1 inches) |
| Seat Height | 898 mm (35.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.5790 HP/kg |
| Dry Weight | 108.8 kg (239.9 pounds) |
450 Smr dimensions and frame |
| Wheels | Wire spoked. Metzler Racetec SM K1 Supermoto tires. |
| Rear Brakes | Single disc |
| Brake Disc Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Tyre | 165/55-17 |
| Front Tyre | 125/75-16.5 |
| Rear Wheel Travel | 266 mm (10.5 inches) |
| Rear Suspension | WP XACT Monoshock with linkage |
| Front Wheel Travel | 283 mm (11.1 inches) |
| Front Suspension | WP XACT-USD cloed cartridge, Ø 48 mm |
| Frame | Central double-cradle-type 25CrMo4 steel. Aluminum-reinforced polyamide subframe. |
Other specs |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 KTM 450 SMR discussion group or the general KTM discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Traction control. Launch control. Quick shifter. Selectable maps. |
| Electrical | Li-ion 2.0 Ah battery. |
| Rake (fork angle) | 26.1° |
| Driveline | 520, Non-sealed chain |
| Lubrication system | Forced oil lubrication with 2 oil pumps |
| Max RPM | 11500 |
| Power | 63.0 HP (46.0 kW)) |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Year | 2025 |
Please Login or Register if you would like to leave a comment.