500 SM Factory - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Sherco 500 SM Factory is a lightweight supermoto built for aggressive street riders and track enthusiasts. Its potent 478cc liquid-cooled four-stroke engine delivers responsive performance, while the semi-perimeter steel frame and Akrapovic exhaust system provide the agility and character supermoto riders demand. Best known for nimble handling and versatile urban to circuit capability.
2025
General information | |
| Color Options | Blue/White/Green |
| Category | Super motard |
| Year | 2025 |
| Model | Sherco 500 SM Factory |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Clutch | Hydraulic, wet, multi-plate |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | DC-CDI |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. VITESCO digital |
| Bore x Stroke | 98.0 x 63.4 mm (3.9 x 2.5 inches) |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity | 478.2 ccm (29.18 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 9.70 litres (2.56 US gallons) |
| Wheelbase | 1490 mm (58.7 inches) |
| Ground Clearance | 320 mm (12.6 inches) |
| Seat Height | 910 mm (35.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
500 SM Factory dimensions and frame | |
| Wheels | Black rims with Michelin tires |
| Rear Brakes | Single disc. Brembo |
| Brake Disc Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Single disc. Brembo |
| Rear Tyre | 150/60-17 |
| Front Tyre | 120/70-17 |
| Rear Wheel Travel | 330 mm (13.0 inches) |
| Rear Suspension | KYB 50 shock absorber with hydraulic settings and spring rates |
| Front Wheel Travel | 300 mm (11.8 inches) |
| Front Suspension | KYB closed cartridge fork with hydraulic settings and spring rates |
| Frame | Semi-perimeter high-strength chrome-molybdenum steel |
| | |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Sherco 500 SM Factory discussion group or the general Sherco discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | French brand |
| Exhaust system | Pipe SHERCO Factory with exhaust AkrapoviÄ |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations































Please Login or Register if you would like to leave a comment.