Street Triple 765R - 2026 Specifications and Reviews
Engine and Transmission Specifications |
| Gearbox | 6 speed |
| Clutch | Wet, multi-plate, slip |
| Final Drive | X-ring chain |
| Exhaust System | Stainless steel 3 into 1 header system with low single sided stainless steel silencer |
| Max Torque | 59 ft lb @ 9,500 rpm |
| Max Power | 120 PS / 118.4 HP (88.3 kW) @ 11,500 rpm |
| Compression Ratio | 13.25:1 |
| Capacity | 765 cc |
|
|
Physical measures and capacities |
| Wet Weight | 417 lb (189 kg) |
| Fuel Capacity | 3.96 US gal (15 litres) |
| Wheelbase | 55.20 in (1402 mm) |
| Seat Height | 32.52 in (826 mm) |
| Overall Height | 41.22 in (1047 mm) |
| Overall Width | 31.18 in (792 mm) |
Street Triple 765R dimensions and frame |
| Trail | 3.85 in (97.8 mm) |
| Rake | 23.7 º |
| Rear Brakes | Single 220 mm disc, Brembo single piston caliper, OC-ABS |
| Front Brakes | Twin 310 mm floating discs, Brembo M4.32 4-piston radial monobloc calipers, OC-ABS |
| Rear Suspension | Showa piggyback reservoir monoshock, adjustable compression, rebound and preload adjustment. 133.5mm wheel travel |
| Front Suspension | Showa 41 mm upside down Separate Function Forks - Big Piston (SFF-BP), adjustable compression and rebound damping, and preload adjustment. 115mm wheel travel |
| Rear Tyre | 180/55 ZR 17 |
| Front Tyre | 120/70 ZR 17 |
| Frame | Aluminum beam twin spar frame with 2 piece high pressure die cast rear subframe |
Related Motorcycle Specifications
Please Login or Register if you would like to leave a comment.