50 Racing - 2025 Specifications and Reviews
|
| Color Options | Red/white, red/black |
| Category | Sport |
| Model | Yamasaki 50 Racing |
Engine and Transmission Specifications |
| Starting | Electric |
| Cooling System | Air |
| Induction | Carburettor |
| Capacity | 50.0 ccm (3.05 cubic inches) |
Physical measures and capacities |
| Fuel Capacity | 17.00 litres (4.49 US gallons) |
| Wheelbase | 1415 mm (55.7 inches) |
| Overall Width | 715 mm (28.1 inches) |
| Overall Length | 2080 mm (81.9 inches) |
| Overall Height | 1140 mm (44.9 inches) |
| Dry Weight | 135.0 kg (297.6 pounds) |
|
|
50 Racing dimensions and frame |
| Rear Brakes | Single disc. ABS |
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Tyre | 140/70-17 |
| Front Tyre | 110/70-17 |
| Rear Suspension | Monoshock |
| Front Suspension | Telescopic fork |
|
|
Other specs |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Yamasaki 50 Racing discussion group or the general Yamasaki discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Windscreen. Chinese brand. |
| Instruments | Analogue |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Year | 2025 |
Related Motorcycle Specifications
Please Login or Register if you would like to leave a comment.