Ace Racer 400 - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Cleveland Ace Racer 400 is a lightweight street bike designed for entry-level and budget-conscious riders seeking affordable performance and nimble handling. Known for its compact dimensions and practical 400cc engine, this Chinese-manufactured motorcycle excels in urban commuting and beginner-friendly operation with dual-range electric and kick starting.
2025
General information | |
| Color Options | Silver |
| Category | Classic |
| Model | Cleveland Ace Racer 400 |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric & kick |
| Clutch | Wet, multiplate |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling System | Air |
| Ignition | CDI |
| Fuel Control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Induction | Injection. Delphi |
| Bore x Stroke | 85.0 x 70.0 mm (3.3 x 2.8 inches) |
| Compression Ratio | 8.8:1 |
| Max Torque | 30.0 Nm (3.1 kgf-m or 22.1 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity | 397.0 ccm (24.22 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 13.50 litres (3.57 US gallons) |
| Wheelbase | 1410 mm (55.5 inches) |
| Ground Clearance | 150 mm (5.9 inches) |
| Overall Width | 830 mm (32.7 inches) |
| Overall Length | 2045 mm (80.5 inches) |
| Overall Height | 1105 mm (43.5 inches) |
| Seat Height | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 175.0 kg (385.8 pounds) |
Ace Racer 400 dimensions and frame | |
| Wheels | Wire spoked |
| Rear Brakes | Single disc. ABS |
| Brake Disc Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Double disc. ABS, 4 piston radial mount caliper |
| Rear Tyre | 130/70-17 |
| Front Tyre | 100/80-17 |
| Rear Suspension | Twin coil over oil damped shocks |
| Front Suspension | Inverted forks |
| Frame | Tubular backbone, double cradle |
Speed and acceleration | |
| Top Speed | 135.0 km/h (83.9 mph) |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Cleveland Ace Racer 400 discussion group or the general Cleveland discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | US brand also called Cleveland Cycle Werks (CCW). Bike made in China. |
| Oil capacity | 1.80 litres (1.9 US quarts) |
| Lubrication system | Pressure splash |
| Output | 26.2 HP (19.1 kW)) @ 7000 RPM |
| Year of manufacture | 2025 |






























Please Login or Register if you would like to leave a comment.