Giaguaro V1 Gara - 2026 Specifications and Reviews
The 2026 Soriano Giaguaro V1 Gara is an electric sport motorcycle designed for performance-focused riders seeking innovative technology. With 60 kW peak power, 77.6 Nm torque, and 0-100 km/h acceleration in 3.50 seconds, it delivers thrilling dynamics. Best known for combining electric efficiency with traditional sportbike handling via advanced suspension and manual hydraulic clutch.
2026
General information | |
| Color Options | Red, yellow, black, white, silver, blue, green |
| Price | US$ 40000. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Sport |
| Model | Soriano Giaguaro V1 Gara |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Clutch | Manual Hydraulic |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 3-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Max Torque | 77.6 Nm (7.9 kgf-m or 57.2 ft.lbs) |
| Max Power | 40.2 HP (29.4 kW)) @ 5000 RPM |
| Engine Details | Peak power 60 kW |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Wheelbase | 1550 mm (61.0 inches) |
| Seat Height | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
Giaguaro V1 Gara dimensions and frame | |
| Seat | Saddlemen Gel Channel Tech Seat |
| Wheels | Black or gold 6-spoke OZ wheels |
| Rear Brakes | Single disc |
| Brake Disc Diameter | 260 mm (10.2 inches) |
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Tyre | 5.50-17 |
| Front Tyre | 3.50-17 |
| Rear Wheel Travel | 125 mm (4.9 inches) |
| Rear Suspension | Progressive, Triangular monoshock |
| Front Wheel Travel | 100 mm (3.9 inches) |
| Front Suspension | Girder upside-down, Aluminium |
| | |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Soriano Giaguaro V1 Gara discussion group or the general Soriano discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Lithium polymer battery min 15Kw, max 20Kw. Dual battery system. Range 200 miles. Italian brand. |
| 0-100 km/h (0-62 mph) | 3.50 seconds |
| Engine type | Electric |
| Model year | 2025 |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations






























Please Login or Register if you would like to leave a comment.