Scrambler 900 - 2026 Specifications and Reviews
Engine and Transmission Specifications |
| Gearbox | 5 speed |
| Clutch | Wet, multi-plate, slip & assist |
| Final Drive | X ring chain |
| Exhaust System | Brushed stainless steel 2 into 2 exhaust system with twin high-level brushed stainless steel silencers |
| Induction | Multipoint sequential electronic fuel injection, three riding modes |
| Max Torque | 59.0 lb-ft (80 Nm) @ 3250 rpm |
| Max Power | 65 PS / 64.1 bhp (47.8 kW) @ 7250 rpm |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Capacity | 900 cc |
| Engine Type | Liquid cooled, 8 valve, SOHC, 270deg crank angle parallel twin |
|
|
Physical measures and capacities |
| Wet Weight | 487.2 lbs (221 kg) |
| Fuel Capacity | 3.17 gal (12 liters) |
| Wheelbase | 56.9 in (1445 mm) |
| Seat Height | 31.1 in (790 mm) |
| Overall Height | 46.4 in (1178 mm) |
| Overall Width | 33.6 in (853 mm) |
| Overall Length | 83.1 in (2111 mm) |
Scrambler 900 dimensions and frame |
| Trail | 4.41 in (112 mm) |
| Rake | 25.8 deg |
| Rear Brakes | Single 10 in (255mm) fixed disc, Nissin two-piston floating caliper, OCABS |
| Front Brakes | Single 12.6 in (320 mm) floating disc, four-piston radial caliper, OCABS |
| Rear Suspension | Twin Showa RSUs with external reservoirs and adjustable preload. 4.72 in (120 mm) wheel travel |
| Front Suspension | Showa 1.69 in (43 mm) upside-down forks, |
| Rear Tyre | 150/70 R17 |
| Front Tyre | 100/90-19 |
| Frame | Tubular steel, with steel cradles |
Related Motorcycle Specifications
Please Login or Register if you would like to leave a comment.