Ace Tracker 650 - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Cleveland Ace Tracker 650 is a modern retro motorcycle built in China under the US Cleveland Cycle Werks brand, designed for riders seeking an accessible middleweight with classic styling and practical everyday usability. Known for its approachable ergonomics with a 790mm seat height and nimble handling, it suits both new and experienced riders looking for a versatile, affordable tracker-style bike. The 650cc engine offers a good balance of performance and fuel efficiency for commuting and weekend adventures.
2025
General information | |
| Color Options | White/black |
| Category | Classic |
| Year | 2025 |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric & kick |
| Clutch | Wet, multiplate |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Oil & air |
| Ignition | ECU |
| Fuel Control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Induction | Injection |
| Bore x Stroke | 100.0 x 82.0 mm (3.9 x 3.2 inches) |
| Compression Ratio | 8.8:1 |
| Max Torque | 45.0 Nm (4.6 kgf-m or 33.2 ft.lbs) @ 4500 RPM |
| Max Power | 34.9 HP (25.5 kW)) @ 6000 RPM |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity | 643.7 ccm (39.28 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 12.00 litres (3.17 US gallons) |
| Wheelbase | 1410 mm (55.5 inches) |
| Ground Clearance | 150 mm (5.9 inches) |
| Overall Width | 890 mm (35.0 inches) |
| Overall Length | 2080 mm (81.9 inches) |
| Overall Height | 1180 mm (46.5 inches) |
| Seat Height | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 163.0 kg (359.4 pounds) |
Ace Tracker 650 dimensions and frame | |
| Wheels | Wire spoked |
| Rear Brakes | Single disc. ABS |
| Brake Disc Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Single disc. ABS, 4 piston radial mount caliper |
| Rear Tyre | 130/80-18 |
| Front Tyre | 120/80-18 |
| Rear Suspension | Oil damped shocks |
| Front Suspension | Inverted forks, 43mm |
| Frame | Tubular backbone, double cradle |
Speed and acceleration | |
| Top Speed | 135.0 km/h (83.9 mph) |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Cleveland Ace Tracker 650 discussion group or the general Cleveland discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | US brand also called Cleveland Cycle Werks (CCW). Bike made in China. |
| Oil capacity | 2.50 litres (2.64 US quarts) |
| Lubrication system | Pressure splash |
| Motorcycle name | Cleveland Ace Tracker 650 |









Please Login or Register if you would like to leave a comment.