Aviator - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Honda Aviator is a compact, lightweight commuter scooter ideal for urban riders seeking reliable daily transportation. Known for its nimble handling and fuel efficiency, it features a durable underbone frame, responsive braking system, and comfortable 790mm seat height. With electric and kick starting options, the Aviator delivers dependable performance in burgundy or black finishes.
2025
General information | |
| Color Options | Burgundy/Black |
| Category | Scooter |
| Model | Honda Aviator |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric & kick |
| Final Drive | Belt (final drive) |
| Cooling System | Air |
| Fuel Control | Overhead Cams (OHC) |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity | 109.0 ccm (6.65 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Wheelbase | 1256 mm (49.4 inches) |
| Overall Width | 697 mm (27.4 inches) |
| Overall Length | 1802 mm (70.9 inches) |
| Overall Height | 1162 mm (45.7 inches) |
| Seat Height | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| | |
Aviator dimensions and frame | |
| Rear Brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Brake Disc Diameter | 130 mm (5.1 inches) |
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Tyre | 90/100-10 |
| Front Tyre | 90/90-12 |
| Rear Suspension | Unit swing |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Frame | High Rigidity Underbone Type |
| | |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Honda Aviator discussion group or the general Honda discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Output | 8.0 HP (5.8 kW)) @ 8000 RPM |
| Year of manufacture | 2025 |











Please Login or Register if you would like to leave a comment.