BMW R Nine T - 2014 Specifications and Reviews
The 2014 BMW R nine T is a modern retro naked bike powered by an air-oil-cooled boxer twin delivering 108.6 hp and 119 Nm of torque. It suits riders seeking classic styling with contemporary technology, reliability, and easy handling. Best known for blending timeless design with practical performance and shaft-drive dependability.
General information | |
| Category | Naked bike |
| Year | 2014 |
| Model | BMW R nine T |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Emission details | Performance / fuel consumption |
| Greenhouse gases | 104.4 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel consumption | 4.50 litres/100 km (22.2 km/l or 52.27 mpg) |
| Driveline | Constant mesh |
| Clutch | Single dry plate clutch, hydraulically operated |
| Transmission type,final drive | Shaft drive (cardan) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Oil & air |
| Fuel control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Fuel system | Injection. Electronic intake pipe injection Closed-loop 3-way catalytic converter, emission standard EU-3 |
| Bore x Stroke | 101.0 x 73.0 mm (4.0 x 2.9 inches) |
| Compression | 12.0:1 |
| Torque | 119.00 Nm (12.1 kgf-m or 87.8 ft.lbs) @ 6000 Revolutions">RPM |
| Power | 108.62 Horsepower">HP (79.3 Kilowatt">kW)) @ 7500 Revolutions">RPM |
| Engine type | Two cylinder boxer, two-stroke |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | Spoke wheels |
| Rear brakes diameter | 265 mm (10.4 inches) |
| Rear brakes | Single disc. Floating disc. Two-piston calipers. |
| Front brakes diameter | 320 mm (12.6 inches) |
| Front brakes | Double disc. Floating discs. Four-piston calipers. |
| Rear tyre | 80/55-ZR17 |
| Front tyre | 120/70-ZR17 |
| Rear wheel travel | 135 mm (5.3 inches) |
| Rear Suspension | Ast aluminium single-sided swing arm with BMW Motorrad Paralever |
| Front wheel travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Front Suspension | Upside-Down telescopic fork with 46 mm diameter |
| Trail | 103 mm (4.0 inches) |
| Rake (fork angle) | 25.5° |
| Frame type | Four-section frame consisting of one front and three rear sections, load-bearing engine-gearbox unit, removable pillion frame for single ride use |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Reserve fuel capacity | 3.00 litres (0.79 gallons) |
| Fuel capacity | 18.00 litres (4.76 gallons) |
| Wheelbase | 1,476 mm (58.1 inches) |
| Overall width | 890 mm (35.0 inches) |
| Overall length | 2,220 mm (87.4 inches) |
| Overall height | 1,265 mm (49.8 inches) |
| Seat height | 785 mm (30.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Weight incl. oil, gas, etc | 222.0 kg (489.4 pounds) |
Other specs | |
| Electrical | 12 V / 14 Ah, maintenance-free battery. |
| Starter | Electric |
| Color options | Black storm |
Rider Reviews

MotorcycleDB Review
The 2014 BMW R nine T is a classic, stylish, and powerful motorcycle that offers a thrilling riding experience. Its retro design combined with modern technology makes it a standout in the market. The 1170cc air/oil-cooled boxer twin engine delivers strong performance and a satisfying rumble, while the comfortable riding position and responsive handling make it a joy to ride on twisty roads or long highways. Additionally, the R nine T's modular frame allows for easy customization, making it a popular choice for riders looking to make their bike unique to their preferences. Overall, the 2014 BMW R nine T is a top choice for riders looking for a versatile and visually appealing motorcycle with strong performance. From its powerful engine to its customizable frame, this bike offers a unique and thrilling riding experience that will appeal to a wide range of riders. Whether hitting the open road or navigating city streets, the R nine T delivers on both style and substance.Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
⚠ Safety Recalls (3)
BMW of North America, LLC (BMW) is recalling certain 2011-2014 S 1000 RR/R/ HP4, R 1200 GS/GS Adventure/R/RT, K 1300 S, K 1600 GT/GTL/GTL Exclusive and 2014 R nine T motorcycles. The fuel pump, and auxiliary fuel pump in certain models, may crack and leak fuel during vehicle operation.
Risk: A fuel leak, in the presence of an ignition source, may result in a fire.
Remedy: BMW will notify owners, and dealers will replace the fuel pump, free of charge. The recall began March 17, 2021. Owners may contact BMW customer service at 1-800-525-7417.
BMW of North America, LLC (BMW) is recalling certain 2014-2017 R NINE T motorcycles. The bolts that connect the right-side swingarm pivot pin to the frame may loosen.
Risk: If the right-side pivot pin loosens, the handling and stability of the motorcycle may be affected, increase the risk of a crash.
Remedy: BMW will notify owners, and dealers will remove the pivot pin bolts, clean, and re-install them with the proper torque after applying a thread locking adhesive, free of charge. The recall began October 16, 2017. Owners may contact BMW customer service at 1-800-525-7417 or by email at CustomerRelations@bmwmotorcycles.com.
BMW of North America, LLC (BMW) is recalling certain model year 2014-2015 R nine T motorcycles manufactured November 27, 2013, through January 26, 2015. The design of the rear turn signals may partially obscure the lights from being seen by the driver of a following vehicle. As such, these motorcycles fail to comply with the requirements of Federal Motor Vehicle Safety Standard number 108, "Lamps, Reflective Devices, and Associated Equipment."
Risk: In certain road and traffic conditions, the rear turn signals may be slightly obscured to the driver of a following vehicle and increase the risk of a crash.
Remedy: BMW will notify owners, and dealers will replace the rear turn signals with ones that have longer arms, free of charge. The recall began October 21, 2016. Owners may contact BMW customer service at 1-800-525-7417.
Source: NHTSA. View all BMW recalls →










































Please Login or Register if you would like to leave a comment.