BMW R Nine T Pure - 2022 Specifications and Reviews
The 2022 BMW R nine T Pure is a retro-styled middleweight powered by a 1170cc boxer twin producing 109 horsepower, appealing to riders seeking classic aesthetics with modern performance. Its characteristic air-cooled engine, upright riding position, and nimble handling make it ideal for everyday commuting and spirited weekend rides. Known for its versatility and customization potential, the Pure offers an accessible entry point to BMW's iconic retro motorcycle lineup.
General information | |
| Price as new | Do you know this bike?Click here to rate it. We miss 1 vote to show the rating. |
| Category | Sport |
| Year | 2022 |
| Model | BMW R nine T Pure |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Emission details | Closed-loop 3-way catalytic converter, emission standard Euro 5 |
| Greenhouse gases | 118.3 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel consumption | 5.10 litres/100 km (19.6 km/l or 46.12 mpg) |
| Driveline | Constant mesh |
| Clutch | Single dry plate clutch, hydraulically operated |
| Transmission type | Shaft drive (cardan) (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Oil & air |
| Fuel control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Fuel system | Injection. Electronic port fuel injection |
| Valves per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 101.0 x 73.0 mm (4.0 x 2.9 inches) |
| Compression | 12.0:1 |
| Top speed | 200.0 km/h (124.3 mph) |
| Torque | 116.0 Nm (11.8 kgf-m or 85.6 ft.lbs) @ 6000 Revolutions">RPM |
| Power | 109.0 Horsepower">HP (79.6 Kilowatt">kW)) @ 7250 Revolutions">RPM |
| Engine details | Radially aligned valves per cylinder, central balancer shaft |
| Engine type | Two cylinder boxer, four-stroke |
| Capacity: | 1170.0 ccm (71.39 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | Spoke cast wheels |
| Rear brakes | Single disc. ABS. Floating disc. Two-piston calipers. |
| Diameter | 320 mm (12.6 inches) |
| Front brakes | Double disc. ABS. Four-piston calipers. |
| Rear tire | 180/55-ZR17 |
| Front tire | 120/70-ZR17 |
| Rear wheel travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Rear Suspension | Cast aluminium single swinging arm with BMW Motorrad Paralever |
| Front wheel travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Front Suspension | Telescopic forks with 43 mm fixed-tube diameter |
| Trail | 105 mm (4.1 inches) |
| Rake (fork angle) | 26.6° |
| Frame type | Three-section frame consisting of one front and two rear sections, load-bearing engine- gearbox unit, removeable pillion frame for single ride use |
Physical measures and capacities | |
| Reserve fuel capacity | 3.00 litres (0.79 US gallons) |
| Fuel capacity | 17.00 litres (4.49 US gallons) |
| Wheelbase | 1493 mm (58.8 inches) |
| Overall width | 865 mm (34.1 inches) |
| Overall length | 2105 mm (82.9 inches) |
| Overall height | 1240 mm (48.8 inches) |
| Seat height | 805 mm (31.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Weight incl. oil, gas, etc | 219.0 kg (482.8 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Automatic Stability Control. Ride Modes: Rain and Road. |
| Factory warranty | 3-years or 36,000 miles warranty |
| Light | LED headlights |
| Starter | Electric |
| Color options | Teal Blue Metallic Matt, Mineral Grey Metallic, Aluminum, Black Storm Metallic/Racing Red, Cosmic Blue Metallic/Light White |
Rider Reviews
Total comments: 1











































Please Login or Register if you would like to leave a comment.