Besbi 125 - 2025 Specifications and Reviews
|
| Color Options | Black, white |
| Category | Scooter |
| Year | 2025 |
Engine and Transmission Specifications |
| Starting | Electric & kick |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling System | Air |
| Ignition | C.D.I. |
| Induction | Carburettor |
| Valves Per Cylinder | 2 |
| Bore x Stroke | 52.4 x 57.0 mm (2.1 x 2.2 inches) |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity | 124.6 ccm (7.60 cubic inches) |
|
|
Physical measures and capacities |
| Fuel Capacity | 5.00 litres (1.32 US gallons) |
| Wheelbase | 1300 mm (51.2 inches) |
| Ground Clearance | 135 mm (5.3 inches) |
| Overall Width | 680 mm (26.8 inches) |
| Overall Length | 1810 mm (71.3 inches) |
| Overall Height | 1090 mm (42.9 inches) |
| Seat Height | 745 mm (29.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Dry Weight | 105.0 kg (231.5 pounds) |
|
|
Besbi 125 dimensions and frame |
| Seat | Dual |
| Rear Brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Tyre | 3.50-10 |
| Front Tyre | 3.50-10 |
| Rear Suspension | Swing Arm |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Frame | Under Bone |
Other specs |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Daelim Besbi 125 discussion group or the general Daelim discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Made in Korea. |
| Warranty | 2 years. |
| Carrying Capacity | Top box |
| Lighting | 35W halogen headlight |
| Driveline | CVT Twist and Go |
| Motorcycle name | Daelim Besbi 125 |
Related Motorcycle Specifications
Please Login or Register if you would like to leave a comment.