Bob 400C - 2026 Specifications and Reviews
The 2026 Hanway Bob 400C is a classic-styled twin-cylinder motorcycle designed for riders seeking affordable retro charm with modern reliability. Its 389cc liquid-cooled engine delivers 37.6 horsepower, making it ideal for commuting and casual riding. The cast steel frame and belt drive provide practical, low-maintenance performance.
2026
General information | |
| Color Options | Pepper White, Jet Jade Black, Space Grey, Matte Black |
| Category | Classic |
| Year | 2025 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Clutch | Sliding clutch |
| Final Drive | Belt (final drive) |
| Cooling System | Liquid |
| Induction | Injection. Bosch |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Compression Ratio | 11.2:1 |
| Max Power | 37.6 HP (27.4 kW)) @ 8500 RPM |
| Engine Type | Twin, four-stroke |
| Capacity | 389.0 ccm (23.74 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 12.00 litres (3.17 US gallons) |
| Wheelbase | 1520 mm (59.8 inches) |
| Overall Width | 820 mm (32.3 inches) |
| Overall Length | 2230 mm (87.8 inches) |
| Overall Height | 1060 mm (41.7 inches) |
| Seat Height | 690 mm (27.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 185.0 kg (407.9 pounds) |
Bob 400C dimensions and frame | |
| Seat | Solo seat |
| Wheels | Aluminum alloy integral wheel hub. Fujimori tires. |
| Rear Brakes | Single disc. ABS. Single-piston caliper. |
| Brake Disc Diameter | 255 mm (10.0 inches) |
| Front Brakes | Double disc. ABS. Two-piston calipers. |
| Rear Tyre | 150/80-16 |
| Front Tyre | 130/90-16 |
| Rear Suspension | Adjustable dual rear shock absorber |
| Front Suspension | KYB shock absorption, 41mm |
| Trail | 101 mm (4.0 inches) |
| Frame | Cast steel cradle |
| | |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Hanway Bob 400C discussion group or the general Hanway discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Chinese brand. |
| Lighting | LED lights |
| Instruments | Circular retro instrument. |
| Rake (fork angle) | 26.0° |
| Exhaust system | Stainless steel double pipe |
| Driveline | Lighting |
| Motorcycle name | Hanway Bob 400C |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations






























Please Login or Register if you would like to leave a comment.