Bonita 50 - 2025 Specifications and Reviews
|
| Color Options | White/Black, Brown/Cream |
| Category | Scooter |
| Model | Daelim Bonita 50 |
|
|
Engine and Transmission Specifications |
| Starting | Electric & kick |
| Final Drive | Belt (final drive) |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling System | Air |
| Ignition | C.D.I. |
| Induction | Carburettor |
| Bore x Stroke | 40.0 x 39.4 mm (1.6 x 1.6 inches) |
| Capacity | 49.5 ccm (3.02 cubic inches) |
Physical measures and capacities |
| Fuel Capacity | 5.00 litres (1.32 US gallons) |
| Wheelbase | 1225 mm (48.2 inches) |
| Overall Width | 680 mm (26.8 inches) |
| Overall Length | 1780 mm (70.1 inches) |
| Overall Height | 1080 mm (42.5 inches) |
| Seat Height | 745 mm (29.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Dry Weight | 75.0 kg (165.3 pounds) |
Bonita 50 dimensions and frame |
| Rear Brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Brake Disc Diameter | 95 mm (3.7 inches) |
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Tyre | 90/90-10 |
| Front Tyre | 90/90-10 |
| Rear Suspension | Swing arm |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Frame | Steel |
Other specs |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Daelim Bonita 50 discussion group or the general Daelim discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Driveline | Automatic V-belt |
| Engine type | Single cylinder, two-stroke |
| Model year | 2025 |
Related Motorcycle Specifications
Please Login or Register if you would like to leave a comment.