Bonneville Speedmaster - 2025 Specifications and Reviews
2025
General information | |
| Color Options | Red/white |
| Price | US$ 13995. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Classic |
| Model | Triumph Bonneville Speedmaster |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission | 89.6 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 3.86 litres/100 km (25.9 km/l or 60.94 mpg) |
| Clutch | Wet, multi-plate torque assist |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Fuel Control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Induction | Injection. Multipoint sequential electronic fuel injection |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 97.6 x 80.0 mm (3.8 x 3.1 inches) |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Max Torque | 106.0 Nm (10.8 kgf-m or 78.2 ft.lbs) @ 4000 RPM |
| Engine Details | 270° crank angle |
| Capacity | 1200.0 ccm (73.22 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 12.00 litres (3.17 US gallons) |
| Wheelbase | 1500 mm (59.1 inches) |
| Ground Clearance | 91 mm (3.6 inches) |
| Overall Width | 910 mm (35.8 inches) |
| Overall Height | 1055 mm (41.5 inches) |
| Seat Height | 705 mm (27.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 263.0 kg (579.8 pounds) |
Bonneville Speedmaster dimensions and frame | |
| Wheels | 32-spoke wheels. Avon Cobra tires. |
| Rear Brakes | Single disc. ABS. Nissin single piston sliding axial caliper. |
| Brake Disc Diameter | 255 mm (10.0 inches) |
| Front Brakes | Double disc. ABS. Brembo 2-piston floating caliper |
| Rear Tyre | 150/80-R16 |
| Front Tyre | 130/90-B16 |
| Rear Wheel Travel | 73 mm (2.9 inches) |
| Rear Suspension | Mono-shock RSU with linkage and preload adjustment |
| Front Wheel Travel | 90 mm (3.5 inches) |
| Front Suspension | 47 mm Showa cartridge forks |
| Trail | 91 mm (3.6 inches) |
| Frame | Tubular steel, twin cradle. Twin sided fabrication swing arm. |
| | |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Triumph Bonneville Speedmaster discussion group or the general Triumph discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Service interval | 10,000 miles/16,000 km/12 months |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Warranty | 24 months limited |
| Lighting | LED lights |
| Instruments | Digital |
| Oil capacity | 4.50 litres (4.76 US quarts) |
| Rake (fork angle) | 25.3° |
| Exhaust system | Chromed stainless steel 2 into 2 twin-skin exhaust system with chromed stainless silencers |
| Power | 76.9 HP (56.1 kW)) @ 6100 RPM |
| Engine type | Twin, four-stroke |
| Year | 2025 |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.