Bonneville T100 - 2026 Specifications and Reviews
2026
Engine and Transmission Specifications | |
| Gearbox | 5-Speed |
| Clutch | Wet, multi-plate, slip and assist |
| Exhaust System | Brushed stainless steel 2-into-2 exhaust system with twin brushed stainless steel silencers |
| Compression Ratio | 11:1 |
| Capacity | 900 cc |
Physical measures and capacities | |
| Overall Height | 42.9 in |
| Overall Width | 30.4 in |
| | |
Bonneville T100 dimensions and frame | |
| Trail | 4.1 in |
| Rake | 25.5 deg |
| Frame | Tubular steel, steel cradles |















Please Login or Register if you would like to leave a comment.