Bonneville T120 - 2026 Specifications and Reviews
2026
Engine and Transmission Specifications | |
| Gearbox | 6 speed |
| Clutch | Wet, multi-plate, slip & assist |
| Final Drive | X-ring chain |
| Exhaust System | Chrome 2 into 2 twin-skin exhaust system with chrome silencers |
| Induction | Electronic fuel injection with electronic throttle control. 2 riding modes (Road, Rain) |
| Max Torque | 78.18 ft-lbs (106 Nm) @ 3,750 rpm |
| Max Power | 78 PS / 77 bhp (57.5 kW) @ 6,000 rpm |
| Compression Ratio | 10:1 |
| Capacity | 1200 cc |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Wet Weight | 580 lbs (263 kg) |
| Fuel Capacity | 3.7 gal (14 liters) |
| Wheelbase | 59.1 in (1500 mm) |
| Seat Height | 27.2 - 27.6 in (690 - 700 mm) |
| Overall Height | 41.5 in (1055 mm) |
| Overall Width | 31.5 in (800 mm) |
| Overall Length | 87.6 in (2225 mm) |
Bonneville T120 dimensions and frame | |
| Trail | 3.6 in (91.4 mm) |
| Rake | 25.3 deg |
| Rear Brakes | Single 10 in (255mm) disc, Nissin single piston sliding caliper, OCABS |
| Front Brakes | Twin 12.2 in (310mm) fixed discs, Brembo 2-piston floating calipers, OCABS |
| Rear Suspension | KYB monoshock RSU with linkage |
| Front Suspension | Showa 1.85 in (47mm) cartridge forks |
| Rear Tyre | 150/80-16 |
| Front Tyre | 130/90-16 |
| Frame | Tubular steel, with steel cradles |















Please Login or Register if you would like to leave a comment.