Bonneville T120 Icon Edition - 2025 Specifications and Reviews
2025
General information | |
| Color Options | Sapphire Black/Aluminum Silver |
| Price | US$ 13695. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Classic |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission | 109.0 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 4.70 litres/100 km (21.3 km/l or 50.05 mpg) |
| Clutch | Torque assist clutch |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Fuel Control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Induction | Injection. Multipoint sequential electronic fuel injection |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 97.6 x 80.0 mm (3.8 x 3.1 inches) |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Max Torque | 105.0 Nm (10.7 kgf-m or 77.4 ft.lbs) @ 3500 RPM |
| Capacity | 1200.0 ccm (73.22 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 14.50 litres (3.83 US gallons) |
| Wheelbase | 1450 mm (57.1 inches) |
| Overall Width | 780 mm (30.7 inches) |
| Overall Length | 2230 mm (87.8 inches) |
| Overall Height | 1100 mm (43.3 inches) |
| Seat Height | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 236.0 kg (520.3 pounds) |
| | |
Bonneville T120 Icon Edition dimensions and frame | |
| Wheels | Aluminium rims, 32 spokes |
| Rear Brakes | Single disc. ABS. Nissin 2-piston floating caliper |
| Brake Disc Diameter | 255 mm (10.0 inches) |
| Front Brakes | Single disc. ABS. Brembo 2-piston floating caliper |
| Rear Tyre | 150/70-R17 |
| Front Tyre | 100/90-18 |
| Rear Wheel Travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Rear Suspension | Twin RSU’s, with pre-load adjustment |
| Front Wheel Travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Front Suspension | 41mm cartridge forks |
| Trail | 105 mm (4.1 inches) |
| Frame | Tubular steel, with twin cradles |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Triumph Bonneville T120 Icon Edition discussion group or the general Triumph discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Service interval | 10,000 miles/16,000 km/12 months |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Warranty | 24 months unlimited milage |
| Lighting | LED headlight |
| Instruments | Twin dial analogue speedometer and tachometer with LCD multi-functional displays |
| Oil capacity | 4.50 litres (4.76 US quarts) |
| Rake (fork angle) | 25.5° |
| Exhaust system | Chromed 2 into 2 exhaust system with twin chrome silencers |
| Power | 79.0 HP (57.7 kW)) @ 6550 RPM |
| Engine type | Twin, four-stroke |
| Year | 2025 |
| Motorcycle name | Triumph Bonneville T120 Icon Edition |









Please Login or Register if you would like to leave a comment.