Boulevard C50T - 2026 Specifications and Reviews
The 2026 Suzuki Boulevard C50T is a cruiser-touring motorcycle designed for riders seeking classic styling with practical long-distance capability. Powered by a 805cc V-twin engine delivering 53 horsepower and strong low-end torque, it excels at comfortable highway cruising. Known for its accessible performance, traditional cruiser aesthetics, and value-oriented pricing, the C50T appeals to both experienced riders and those transitioning to larger bikes.
2026
General information | |
| Color Options | Pearl Brilliant White |
| Price | US$ 9779. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Touring |
| Model | Suzuki Boulevard C50T |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Final Drive | Shaft drive (cardan) (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | Electronic ignition (transistorized) |
| Fuel Control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Induction | Injection. Suzuki Dual Throttle Valve System |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 83.0 x 74.4 mm (3.3 x 2.9 inches) |
| Compression Ratio | 9.4:1 |
| Max Torque | 69.0 Nm (7.0 kgf-m or 50.9 ft.lbs) @ 3200 RPM |
| Max Power | 53.0 HP (38.7 kW)) @ 6000 RPM |
| Engine Details | 45-degree V-twin. Aluminum-alloy cylinder plated with Suzuki Composite Electrochemical Material (SCEM). |
| Capacity | 805.0 ccm (49.12 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 15.52 litres (4.10 US gallons) |
| Wheelbase | 1655 mm (65.2 inches) |
| Ground Clearance | 140 mm (5.5 inches) |
| Overall Width | 955 mm (37.6 inches) |
| Overall Length | 2500 mm (98.4 inches) |
| Overall Height | 1110 mm (43.7 inches) |
| Seat Height | 700 mm (27.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 292.0 kg (643.7 pounds) |
| | |
Boulevard C50T dimensions and frame | |
| Seat | Two-up |
| Wheels | Whitewall tires |
| Rear Brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Tyre | 170/80-15 |
| Front Tyre | 130/90-16 |
| Rear Wheel Travel | 105 mm (4.1 inches) |
| Rear Suspension | Link style, solo shock, coil spring, oil damped |
| Front Wheel Travel | 140 mm (5.5 inches) |
| Front Suspension | Telescopic, coil spring, oil damped |
| Frame | Double-cradle steel |
| | |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Suzuki Boulevard C50T discussion group or the general Suzuki discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Large removable, height-adjustable windshield. |
| Warranty | 12 month unlimited mileage limited warranty. |
| Lighting | 12V 60/55W H4 halogen headlight |
| Rake (fork angle) | 33.0° |
| Exhaust system | Chromed and staggered dual-exhaust system mounted on the right side. |
| Driveline | Constant mesh |
| Lubrication system | Wet sump |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Model year | 2025 |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations






























Please Login or Register if you would like to leave a comment.