Boulevard C50T Special - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Suzuki Boulevard C50T Special is a cruiser-touring motorcycle designed for riders seeking comfortable, accessible long-distance riding with classic styling. Powered by a 805cc V-twin engine delivering 53 horsepower and strong low-end torque, it excels at relaxed cruising with excellent fuel efficiency. Known for its reliability, smooth power delivery, and affordable entry point into the touring cruiser category, it suits both experienced and newer riders prioritizing comfort.
2025
General information | |
| Color Options | Pearl Brilliant White |
| Price | US$ 9779. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Touring |
| Model | Suzuki Boulevard C50T Special |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Final Drive | Shaft drive (cardan) (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | 3D-mapped digital ignition |
| Fuel Control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Induction | Injection. Suzuki Dual Throttle Valve System |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 83.0 x 74.4 mm (3.3 x 2.9 inches) |
| Compression Ratio | 9.4:1 |
| Max Torque | 69.0 Nm (7.0 kgf-m or 50.9 ft.lbs) @ 3200 RPM |
| Engine Details | 45-degree V-twin. Aluminum-alloy cylinder plated with Suzuki Composite Electrochemical Material (SCEM). |
| Engine Type | V2, four-stroke |
| Capacity | 805.0 ccm (49.12 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 15.52 litres (4.10 US gallons) |
| Wheelbase | 1655 mm (65.2 inches) |
| Ground Clearance | 140 mm (5.5 inches) |
| Overall Width | 955 mm (37.6 inches) |
| Overall Length | 2500 mm (98.4 inches) |
| Overall Height | 1110 mm (43.7 inches) |
| Seat Height | 700 mm (27.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 292.0 kg (643.7 pounds) |
Boulevard C50T Special dimensions and frame | |
| Seat | Two-up |
| Wheels | Whitewall tires |
| Rear Brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Tyre | 170/80-15 |
| Front Tyre | 130/90-16 |
| Rear Wheel Travel | 105 mm (4.1 inches) |
| Rear Suspension | Link style, solo shock, coil spring, oil damped |
| Front Wheel Travel | 140 mm (5.5 inches) |
| Front Suspension | Telescopic, coil spring, oil damped |
| Frame | Double-cradle steel |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Suzuki Boulevard C50T Special discussion group or the general Suzuki discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Spark plugs | NGK DR7EA, DENSO XX22ESR-U |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Large removable, height-adjustable windshield. |
| Warranty | 12 month unlimited mileage limited warranty. |
| Carrying Capacity | Large-capacity, leather-texture saddlebags |
| Lighting | Halogen headlight 60/55W H4 |
| Rake (fork angle) | 33.0° |
| Exhaust system | Chromed and staggered dual-exhaust system mounted on the right side. |
| Driveline | Constant mesh |
| Lubrication system | Wet sump |
| Output | 53.0 HP (38.7 kW)) @ 6000 RPM |
| Year of manufacture | 2025 |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations































Please Login or Register if you would like to leave a comment.