Brough Superior SS100 - 2019 Specifications and Reviews
The 2019 Brough Superior SS100 is a hand-built British roadster designed for discerning riders seeking timeless elegance and bespoke craftsmanship. Known for its classic styling and meticulous attention to detail, each motorcycle is customized to order with multiple finish options and component choices. Its lightweight construction and balanced geometry deliver refined handling and responsive performance in a retro package.
General information | |
| Category | Sport |
| Year | 2019 |
| Model | Brough Superior SS100 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Clutch | Multiplate oil-bath Adler clutch with hydraulic operation |
| Transmission type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Fuel system | Injection |
| Valves per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 94.0 x 71.8 mm (3.7 x 2.8 inches) |
| Compression | 11.0:1 |
| Torque | 130.0 Nm (13.3 kgf-m or 95.9 ft.lbs) @ 8000 Revolutions">RPM |
| Power | 100.0 Horsepower">HP (73.0 Kilowatt">kW)) @ 9800 Revolutions">RPM |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 997.0 ccm (60.84 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | 18 spokes (aluminum) |
| Rear brakes | Single disc. Two-piston calipers. |
| Diameter | 230 mm (9.1 inches) |
| Front brakes | Double disc. Four-piston calipers. |
| Rear tire | 160/60-ZR18 |
| Front tire | 120/70-ZR18 |
| Rear Suspension | Cast aluminium swingarm pivoting in engine crankcases, with monoshock adjustable for preload and rebound damping and progressive rate link with 130mm travel |
| Front Suspension | Fior-type cast aluminium wishbone fork with twin articulated titanium triangular links, and monoshock adjustable for preload and rebound damping with 120mm travel |
| Trail | 94 mm (3.7 inches) |
| Rake (fork angle) | 23.3° |
| Frame type | Machined titanium frame with fabricated titanium subframe |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Wheelbase | 1540 mm (60.6 inches) |
| Overall width | 730 mm (28.7 inches) |
| Overall length | 2180 mm (85.8 inches) |
| Overall height | 1108 mm (43.6 inches) |
| Seat height | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.5376 HP/kg |
| Dry weight | 186.0 kg (410.1 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Each motorcycle is made to order. There is a choice of three finishes and a number of options including optional wheels, handle bars, footrests and seats. |
| Starter | Electric |
| Color options | Black, titanium, traditional black/silver with gold lines. |
Rider Reviews
Total comments: 1











Please Login or Register if you would like to leave a comment.