BucciMoto F20SM Motard - 2022 Specifications and Reviews
The 2022 BucciMoto F20SM Motard is a nimble 150cc super motard designed for riders seeking agile urban and light trail performance. Its single-cylinder four-stroke engine delivers accessible power, while the lightweight perimeter steel frame and responsive handling make it ideal for learners and commuters. Best known for its versatile platform balancing street and dirt capability in a compact, affordable package.
2022
General information | |
| Category | Super motard |
| Year | 2022 |
| Model | BucciMoto F20SM Motard |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | Leovince LX3 inox |
| Clutch | Wet, multidisc |
| Transmission type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 4-speed |
| Cooling system | Oil & air |
| Lubrication system | Oil filter inside crankcase |
| Ignition | CDI |
| Fuel system | Carburettor |
| Valves per Cylinder | 2 |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity: | 150.0 ccm (9.15 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | Aluminium |
| Rear brakes | Single disc. Radial caliper |
| Diameter | 200 mm (7.9 inches) |
| Front brakes | Single disc. Radial caliper |
| Rear tire | 120/80-12 |
| Front tire | 100/90-12 |
| Rear Suspension | MUPO monoshock, three step adjustable |
| Front wheel travel | 240 mm (9.4 inches) |
| Front Suspension | UPSD Tech Suspension |
| Frame type | Perimeter composed of high strength steel tubes |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 3.00 litres (0.79 US gallons) |
| Wheelbase | 1190 mm (46.9 inches) |
| Seat height | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Weight incl. oil, gas, etc | 68.0 kg (149.9 pounds) |
| Dry weight | 64.0 kg (141.1 pounds) |
| | |
Other specs | |
| Comments | Engine available YX 150cc-YX 160cc-Tokawa 160cc Daytona Anima 150cc-Daytona Anima 190cc- |
| Starter | Electric |
| Color options | Black, White |
Rider Reviews
Total comments: 1











Please Login or Register if you would like to leave a comment.