BucciMoto FM20MX - 2022 Specifications and Reviews
The 2022 BucciMoto FM20MX is a 150cc motocross bike designed for entry-level and amateur riders seeking affordable off-road performance. Its air and oil-cooled single-cylinder four-stroke engine delivers reliable power with minimal maintenance, while the steel perimeter frame and UPD Tech suspension provide capable handling on dirt tracks. Best suited for recreational motocross and trail riding enthusiasts.
2022
General information | |
| Category | Cross / motocross |
| Year | 2022 |
| Model | BucciMoto FM20MX |
Engine and Transmission Specifications | |
| Clutch | 5-disc in oil bath |
| Transmission type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 4-speed |
| Cooling system | Oil & air |
| Lubrication system | Oil filter inside crankcase |
| Ignition | Eletronic |
| Fuel system | Carburettor |
| Valves per Cylinder | 2 |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity: | 150.0 ccm (9.15 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | Aluminium, black |
| Rear brakes | Single disc. Radial caliper |
| Diameter | 210 mm (8.3 inches) |
| Front brakes | Single disc. Radial caliper |
| Rear tire | 120/80-12 |
| Front tire | 60/100-14 |
| Rear Suspension | MUPO monoshock, three step adjustable |
| Front Suspension | UPD Tech Suspension |
| Frame type | Perimeter composed of high strength steel tubes |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 3.00 litres (0.79 US gallons) |
| Wheelbase | 1200 mm (47.2 inches) |
| Seat height | 830 mm (32.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
Other specs | |
| Comments | Engine available YX 150cc-YX 160cc-Tokawa 160cc Daytona Anima 150cc-Daytona Anima 190cc- |
| Color options | Black, White |
Rider Reviews
Total comments: 1







































Please Login or Register if you would like to leave a comment.