Bushbuck - 2025 Specifications and Reviews
|
| Color Options | Red/white |
| Category | Allround |
|
|
Engine and Transmission Specifications |
| Starting | Kick |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Cooling System | Air |
| Induction | Carburettor |
| Capacity | 125.0 ccm (7.63 cubic inches) |
Physical measures and capacities |
| Fuel Capacity | 5.00 litres (1.32 US gallons) |
| Wheelbase | 1230 mm (48.4 inches) |
| Overall Width | 755 mm (29.7 inches) |
| Overall Length | 2010 mm (79.1 inches) |
| Overall Height | 1065 mm (41.9 inches) |
| Dry Weight | 110.0 kg (242.5 pounds) |
|
|
Bushbuck dimensions and frame |
| Wheels | Alloy rims |
| Rear Brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front Brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Tyre | 3.00-18 |
| Front Tyre | 2.75-18 |
| Rear Suspension | Dual shocks |
| Front Suspension | Telescopic fork |
Other specs |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Yamasaki Bushbuck discussion group or the general Yamasaki discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Chinese bike. |
| Carrying Capacity | Rear rack |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Model year | 2025 |
| Motorcycle name | Yamasaki Bushbuck |
Related Motorcycle Specifications
Please Login or Register if you would like to leave a comment.