CB300R - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Honda CB300R is a lightweight middleweight naked bike designed for beginner to intermediate riders seeking an agile, confidence-inspiring platform. Its compact 803mm seat height, manageable 143kg weight, and responsive handling make it ideal for urban commuting and sport riding development. Known for its accessible performance, ABS braking, and proven reliability, the CB300R excels as an entry-level sportbike that doesn't compromise on quality or capability.
2025
General information | |
| Color Options | Pearl Dusk Yellow, Matte Black Metallic |
| Price | US$ 5149. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Sport |
| Model | Honda CB300R |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission Details | EPA standards. Models sold in California meet current CARB standards and may differ slightly due to emissions equipment. |
| Emission | 76.8 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 3.31 litres/100 km (30.2 km/l or 71.06 mpg) |
| Clutch | Wet multiplate with coil springs |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | Computer-controlled digital transistorized with electronic advance |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. 38mm throttle body |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 76.0 x 63.0 mm (3.0 x 2.5 inches) |
| Compression Ratio | 10.7:1 |
| Max Torque | 22.9 Nm (2.3 kgf-m or 16.9 ft.lbs) |
| Max Power | 34.9 HP (25.5 kW)) @ 10500 RPM |
| Engine Details | Counterbalancer |
| Capacity | 286.0 ccm (17.45 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 9.84 litres (2.60 US gallons) |
| Wheelbase | 1328 mm (52.3 inches) |
| Seat Height | 803 mm (31.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 143.3 kg (316.0 pounds) |
| | |
CB300R dimensions and frame | |
| Rear Brakes | Single disc. ABS |
| Brake Disc Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Single disc. ABS |
| Rear Tyre | 150/60-17 |
| Front Tyre | 110/70-17 |
| Rear Wheel Travel | 132 mm (5.2 inches) |
| Rear Suspension | Pro-Link® single shock |
| Front Wheel Travel | 130 mm (5.1 inches) |
| Front Suspension | 41mm inverted fork |
| Trail | 94 mm (3.7 inches) |
| Frame | Steel tube |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Honda CB300R discussion group or the general Honda discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Model ID: CBR300RA. |
| Warranty | One year. Transferable. Unlimited-mileage. |
| Rake (fork angle) | 24.7° |
| Driveline | O-ring-sealed chain; 14T/36T |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Model year | 2025 |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations































Please Login or Register if you would like to leave a comment.